‚Intenzivně donášel StB.‘ Sobotka odmítl podepsat prezidentovo rozhodnutí jmenovat Srpa do etické komise

Zakladatel Jazzové sekce Karel Srp nebude členem Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Jeho nominování prezidentem Milošem Zemanem v úterý odmítl spolupodepsat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Důvodem jsou Srpovy styky s komunistickou tajnou policií. Zeman rozhodnutí Sobotky označil za ubohé.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Busta Françoise Mitterranda u Pálffyho Paláce na Malé Straně. V popředí iniciátor vzniku busty, předseda Jazzové sekce Karel Srp

Busta Françoise Mitterranda u Pálffyho Paláce na Malé Straně. V popředí iniciátor vzniku busty, předseda Jazzové sekce Karel Srp | Foto: Vojtěch Kouřímský

Premiér podle Srpa vycházel z neexistujících podkladů, podle prezidentova mluvčího jde za hlasem mediálního mainstreamu. Na premiérovu stranu se postavili nejen Srpovi někdejší spolupracovníci, ale i sama komise.

Podle jejího předsedy Jiřího Kauckého Srp nesplňuje podmínku spolehlivosti pro členství v komisi. Srp kvůli tomu nedostal osvědčení protikomunistického odbojáře, o jehož udílení by jako člen komise spolurozhodoval.

„Jsem si vědom toho, že pan Karel Srp udělal hodně dobrých věcí pro nezávislou kulturu, bohužel ale udělal také hodně špatných věcí a dlouhodobě a intenzivně donášel StB. Proto nesplňuje zákonné předpoklady pro to, aby byl členem Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Návrhu kontrasignovat jeho členství nemohu vyhovět,“ uvedl premiér.

Jazzová sekce zorganizovala pro Miloše Zemana oslavu. Pozvaných je asi sto osobností

Číst článek

Tuto skutečnost sdělili také například písničkář Jaroslav Hutka, Miroslav Vodrážka z Centra pro dokumentaci totalitních režimů nebo bývalí aktivisté a členové výboru Jazzové sekce.

„Pan Sobotka vychází z podkladů, které neexistují. Protože z těch obvinění, o kterých mluví Ústav pro studium totalitních režimů, já jsem ani jedno za 20 let neviděl, ani jedno mi nebylo předloženo," řekl Srp.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček ma facebooku zveřejnil prohlášení Zemana. Připomněl v něm věznění Srpa komunistickým režimem, jeho práci v Jazzové sekci, která byla později zakázána, jeho účast na snídani disidentů s tehdejším francouzským prezidentem Françoisem Mitterrandem a soudní rozhodnutí, které vedení Srpa v seznamech spolupracovníků StB označil za neoprávněné.

„Z uvedených důvodů považuje prezident republiky odmítnutí kontrasignace předsedou vlády za ubohé," je napsáno v prohlášení.

Zemanovo rozhodnutí o jmenování Srpa není podle ústavního právníka Jana Kysely bez podpisu předsedy vlády platné. Pětileté funkční období mělo Srpovi začít od dubna. Zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu vyžaduje po členech komise "spolehlivost". Za spolehlivého se pak nemůže považovat člověk, který svým chováním od února 1948 do listopadu 1989 dal důvod k pochybám o řádném výkonu funkce člena komise.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme