'Je tu klid, lidé slyší téct vodu v kanále.' Dálnice D8 ulevila Lovosicím i Velemínu

Lidem v obcích na bývalých objízdných trasách k dálnici D8 se ulevilo od nadměrné dopravy. Její poslední úsek přes České Středohoří je od sobotního večera v provozu. Po silnicích mezi Lovosicemi a Ústím nad Labem a Lovosicích a Teplicemi od té doby podle místních jezdí míň aut, hlavně těch nákladních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První auta na dálnici na D8 | Zdroj: ČTK

„Když jsem tudy projížděl poprvé, tak jsem se lekl. Všude prázdné silnice, pak mi došlo, že asi otevřeli dálnici D8,“ vyprávěl svůj zážitek Jiří Svoboda z Milešova, přijel si do Velemína nakoupit so místní samoobsluhy. V malém obchodě, přímo u hlavní silnice pracuje Zdeňka Týřová.

Přehrát

00:00 / 00:00

'Je tu klid, lidé slyší téct vodu v kanále.'Dálnice D8 ulevila dopravě Lovosicím i Velemínu.

„Je vidět že ubylo aut. V noci to tady kvůli kamionům hučelo, teď je tu klid,“ vzpomíná na dobu, kdy Velemínem na Litoměřicku projíždělo zhruba 10 tisíc aut a náklaďáků denně.

„Někteří občané tvrdí, že slyší vodu téct v kanálech, když jdou ráno do práce,“ řekl starosta Velemína Petr Křivánek (BEZP).

„Doprava by se měla snížit o 60 až 70 procent,“ dodává starosta.

Vláda bude řešit D8. Variantou je i kompletní uzavření úseku, říká Sobotka

Číst článek

Dalším městem, které pociťovalo absenci nedostavěného úseku dálnice jsou Lovosice, starosta Milan Dian z hnutí ANO už si zkoušel počítat, jak moc se doprava ve městě po sobotním otevření zklidnila.

„Hodinu jsem to měřil, bylo to asi 115 aut nebo kamionů za hodinu. Dřív tudy projelo asi 560 kamionů za hodinu, takže se pětkrát snížila,“ říká Dian.

Dálnice D8 je otevřená. Na poslední úsek vjela auta, u Prackovic s omezením

Číst článek

Je přesvědčený, že situace se ještě zlepší, až si řidiči zahraničních kamionů zvyknou na to, že mohou po dálnici pokračovat a nemusí v Lovosicích sjíždět, aby se dostali do Ústí nad Labem.

Daniela Pilařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme