„Lex Havel“ sněmovnou nejspíše projde, KSČM se ale ještě poradí

Do Poslanecké sněmovny míří návrh zákona, který má oficiálně připomenout zásluhy Václava Havla o svobodu a demokracii. Včera se na návrhu shodla koaliční vláda. Zákonodárci by o této úpravě měli rozhodovat poslední lednový den ve zkráceném jednání, tedy pouze v prvním čtení. K zákonu mají výhrady komunisté.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pocta Václavu Havlovi v Poslanecké sněmovně

Pocta Václavu Havlovi v Poslanecké sněmovně | Foto: Filip Jandourek

„Václav Havel byl prvním českým prezidentem a jeho zásluhy o svobodu a návrat demokracie do naší země jsou myslím neopominutelné. V tomhle on snese srovnání s Tomášem Garriguem Masarykem," odůvodnil zákon oceňující zásluhy Václava Havla ministr obrany Alexandr Vondra v Poledních Ozvěnách dne a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

O zákoně oceňujícím zásluhy Václava Havla debatovali v poledních Ozvěnách dne ministr obrany Alexandr Vondra a předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik

„Proto vláda na návrh předsedy vlády Petra Nečase a obou místopředsedů Karla Schwarzenberga i Karolíny Peake přijala návrh jednoduchého zákona, kde se praví: Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii v naší zemi. Je to srovnatelné s tím, co přijímalo národní shromáždění, kde konstatovalo v roce 1930, že Tomáš Garrigue Masaryk se zasloužil o stát.“

Podle předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika vláda tím, že se rozhodla ocenit Václava Havla zákonem, současně vyslovuje soud na historií, a proto je Kováčik opatrný.

„Soud nad historií by měli vyslovovat historici, nikoliv politici, a to z jakéhokoliv důvodu. A podle mého soudu, a promiňte mi to, není to srovnatelné – Tomáš Garrigue Masaryk a Václav Havel. Není to srovnatelné dokonce ani v případě Edvarda Beneše a Václava Havla. Ale to je zase soud nad historií, který by měli s odstupem, a nikoliv bezprostředně teď udělat historici,“ prohlásil Kováčik.

Alexandr Vondra nepochybuje o tom, že historie spor rozsoudí, ale diví se, že nejsou komunisté více zdrženliví.

„Václav Havel skutečně byl bytostný demokrat. Slíbil, že dovede národ ke svobodným volbám, tak se i stalo. Koneckonců Havel tehdy začátkem roku 1990 měl velkou autoritu, mohl razantně vystoupit, zakázat komunistickou stranu. On jako demokrat to neudělal, věřil, že rozhodnou lidé ve svobodných volbách, a myslím si, že by v případě komunistů bylo namístě zachovat zdrženlivost,“ oponoval Vondra.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil řekl Rádiu Česko, že by se komunistům nemělo ustupovat, pokud se postaví proti navrženému zákonu. „Neměli bychom ustupovat od hodnot jenom proto, že se bojíme, co na to řeknou komunisté. Naopak možná právě proto, že komunisté se opět projeví, ukáží, že nejsou demokraté, případně, že tak vystoupí, tak i toto může být důvodem, proč takový zákon by měl být navržen.“

Jak uvedl v Poledních Ozvěnách dne Kováčik, komunisté se ještě sejdou a projednají aspekty předloženého návrhu zákona. Vondra si ale myslí, že zákon Poslaneckou sněmovnou určitě projde.

Veronika Sedláčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme