Lidovci navrhnou koaličním partnerům stažení sporného zákona o pojišťovnictví

KDU-ČSL navrhne koalici stažení sporného zákona o pojišťovnictví z projednávání ve sněmovně. Lidovci tak chtějí uklidnit spor mezi ČSSD a ANO. Ten vyvolal pozměňovací návrh poslance ČSSD Ladislava Šincla, který si pak stěžoval, že ho šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš údajně zastrašoval složkou s kompromitujícími materiály a obvinil z korupce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezd KDU-ČSL, Zlín, Pavel Bělobrádek | Foto: Filip Jandourek

Koalice a vláda by podle lidovců měly zákon upravit tak, aby pro něj mohli hlasovat všichni koaliční poslanci.

V opačném případě by podle šéfa lidovců, vicepremiéra Pavla Bělobrádka došlo k porušení koaličních dohod.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidovci chtějí navrhnout stažení zákona o pojišťovnictví z projednávání ve sněmovně. Více zjišťoval redaktor Václav Rokyta

„V tomto smyslu došlo již k několika porušením principu, že koaliční poslanci by neměli hlasovat proti stanovisku koaličního ministra. Byly už vládní návrhy zákonů, které prošly velmi těsně, a domníváme se, že to je velké hazardování s chodem celé koalice,“ prohlásil Bělobrádek.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka Radiožurnálu řekl, že návrh lidovců považuje za variantu k jednání.

„Vzhledem k tomu, že u tohoto zákona o pojišťovnictví došlo k tomu, že nejprve ministerstvo financí trvalo na tom, aby byly zachovány provize pro makléře, pro zprostředkovatele, pak ten názor změnilo, přišlo samo s určitým pozměňujícím návrhem, do toho přišel ještě poslanec Šincl se svým pozměňujícím návrhem, tak si myslím, že možným řešením je stažení návrhu zákona,“ reagoval premiér.

Sociální demokracie je podle Sobotky připravená o návrhu zákona o pojišťovnictví dál jednat.

Podle předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka bude potřeba, aby se koaliční partneři společně setkali a kritické body si vyjasnili.

„Pokud KDU-ČSL má tento názor, tak určitě je potřeba se k tomu v rámci koalice potkat, na koaliční radě, a vyjasnit si, o co konkrétně jim jde, říct si to tam a potom pokračovat v tom projednávání,“ řekl Faltýnek.

Věra Pfeifferová, Václav Rokyta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme