'Madla z Čech' otiskla v Terezíně do hlíny svou dlaň, skláři vytvoří její odlitek

V terezínské galerii Křišťálový dotek přibude reliéf dlaně Madeleine Albrightové. Ta ji dnes otiskla do hlíny přímo v Malé terezínské pevnosti a skláři vytvoří odlitek její dlaně. Položením květin také uctila památku obětí holokaustu, včetně několika svých příbuzných. Bývalá šéfka americké diplomacie, dívčím jménem Magda Korbelová, teprve nedávno při pátrání v archivech zjistila, že někteří členové rodiny zahynuli i v Terezíně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Madeleine Albrightová v Terezíně | Zdroj: ČTK

„Nejdůležitější věc pro mě je, že jsem se tady narodila, ale že jsme se pak nakonec nakonec našli v Americe. Pro mě, když se dívám na historii této země, tak to vždycky bylo takové spojení mezi Masarykem a Woodrowem Wilsonem,“ řekla bývalá americká ministryně zahraničí.

Volba Madeleine Albrightové byla podle skláře naprosto jasná, protože Jan Huňák ji považuje za největší Češku současnosti i minulosti vůbec.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Terezíně natáčel reportér Ľubomír Smatana

„Ve své době byla nejmocnější žena světa, což je nádhera a Česká republika je stále díky ní vidět,“ myslí si.

Ze správní budovy odešla Madeleine Albrightová stinnou lipovou alejí k památníku, velkému dřevěnému kříži. Po cestě ji zastavovali lidé.

Například Jaroslav Dvořák měl v ruce její knihu, kterou celou přečetl a žádá o autogram. „Znám její životopis, to je nádhera. Takový politik u nás neexistuje,“ tvrdí.

U památníku položila Albrightová věnec a nakonec rozdala podpisy. Pracuje na tom, aby v Terezíně byla cedulka se jmény 24 členů její rodiny, kteří zahynuli buď tady, nebo v jiných koncentračních táborech.

Ľubomír Smatana, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme