Ministr zdravotnictví uspěl ve vládě s reformními zákony

Pacienti by měli mít větší práva než dosud. Přinese je zákon o zdravotních službách. Spolu s dalšími dvěma reformními normami – zákonem o specifických zdravotních službách a zdravotnické záchranné službě - ho odsouhlasila vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leoš Héger ministr zdravotnictví ČR. | Foto: Filip Jandourek

Jednou z hlavních změn má být možnost nahlížet do zdravotní dokumentace. Jednodušší přístup by měli mít k pacientovi jeho nejbližší po dobu léčby v nemocnici. Novinkou je také doprovod do ordinace.

„Starší pacient si může zvolit, kdo ho může doprovázet do ambulance. Když je pacient na vyšetření, tak je ve stresové situaci a třeba zapomene, na co se chtěl zeptat, nebo pořádně nevnímá, co mu lékař vysvětluje,“ uvedla Jana Petrenko z Koalice pro zdraví. Navržené zákony vítá.

Přehrát

00:00 / 00:00

O reformních zákonech ve zdravotnictví mluvil v Ozvěnách dne Boris Šťastný (ODS), předseda zdravotního výboru sněmovny

„Je to rozšíření toho, co už mnoho pacientů a lékařů mělo. Teď, doufejme, to bude celoplošné. Pro mnoho lékařů je to už ale samozřejmostí,“ řekla Petrenko. Novela zákonů podle ní posílí práva pacientů tím, že to bude jasně napsáno v zákoně.

Díky novele zákona už nebude mimo jiné běžným ošetřením asistovaná reprodukce ani ozařování za léčebným účelem.

Pokuty vztahy nezlepší, míní Kubek

Pokud lékař nebo nemocnice pacientovi některý z jeho nároků upřou, mají jim hrozit vysoké pokuty - dokonce až milion korun. Prezident České lékařské komory Milan Kubek tento návrh považuje za nesmyslný.

„Novinkou jsou obrovské sankce, kterými chce (ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), pozn.red.) vykompenzovat to, že budou pacienti platit jako mourovatí. Je to dobrý nástroj šikany a likvidace soukromých lékařů. Nedovedu si představit, že toto by mělo zlepšit vztahy mezi lékaři a pacienty,“ řekl Kubek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Petrenko, ředitelka pacientské organizace, a prezident ČLK Milan Kubek v odpoledních Ozvěnách dne.

Podle dalšího návrhu zákona, který kabinet podpořil, bude muset být záchranka u pacienta do dvaceti minut. Dojezdový čas se tak prodlouží o pět minut. Přibýt zároveň mají další výjezdová stanoviště záchranky. Změny by měly platit od příštího roku.

Ministři dnes schválili také návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. Návrh zákona provádí v dotčených právních předpisech především změny terminologické. Jak v Ozvěnách dne vysvětlil Boris Šťastný (ODS), předseda zdravotního výboru sněmovny, tato novela musela být přijata, aby zmíněné tři zákony mohly dobře fungovat.

Boris Štastný (ODS) | Foto: Filip Jandourek

„Ve třetí fází reformy, která teprve přijde v následujících měsících, bude ještě velmi důležitá věc, a to změna zákona o zdravotních pojišťovnách a skutečně velká novela zákona o zdravotním pojištění. „Čili tato novela je víceméně technická a doprovází jednotlivé zákony, které jsou víceméně kodexové. Nebo-li lidskou řečí, je to něco jako občanský zákoník ve zdravotnictví,“ konstatoval Šťastný.

Poslanecká sněmovna už minulý týden schválila první část zdravotní reformy. Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění zvyšuje například poplatek za den pobytu v nemocnici z 60 na 100 korun, za recept zaplatíme 30 korun. Novela zároveň umožňuje zavedení takzvaných standardů zdravotní péče.

Václava Marešová, mta, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme