Na pohřbu Václava Havla se čeká tisíc smutečních hostů

Na páteční pohřeb Václava Havla se chystají světoví státníci. Památku bývalého českého prezidenta uctí v katedrále svatého Víta na tisíc smutečních hostů. Dnes potvrdil účast například švédský ministr zahraničních věcí Carl Bildt. Už od včerejška pak víme, že mezi hosty bude například i francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský Hrad | Foto: Filip Jandourek

Pro současné státníky bude v katedrále svatého Víta na Pražském hradě vyhrazeno 500 míst. Dalších 500 míst bude určeno pro rodinu bývalého prezidenta, pro jeho přátele, kolegy z disentu a bývalé státníky.

ČTĚTE TAKÉ: Václava Havla uctilo smuteční shromáždění ve Vladislavském sále

Tato pozvání rozesílají přímo spolupracovníci Václava Havla. Mezi hosty bude třeba francouzský prezident Nicolas Sarkozy, přijede také americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová s manželem, bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem.

Ze Spojených států přiletí do Prahy také písničkářka Suzanne Vega. Omluvu naopak posílá zpěvák Lou Reed. Polský prezident Komorowski místo sebe vyšle bývalého prezidenta Lecha Walesu.

Účast na pátečním pohřbu Václava Havla již potvrdili:
Předseda EK José Manuel Barroso, předseda EP Jerzy Buzek, slovesnký prezident Ivan Gašparovič a slovenská premiérka Iveta Radičová, francouzský prezident Nicolas Sarkozy, gruzínský prezident Michail Saakašvili, německý prezident Christian Wulff, maďarský prezident Pál Schmidt, maršálek polského sejmu Bogdan Borusewicz, bývalí prezidenti Polska Aleksander Kwašniewski a Lech Walesa, rakouský prezident Heinz Fischer, slovinský prezident Danilo Türk, švédský ministr zahraničí Carl Bildt, litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová, lotyšský prezident Andris Bérziňš, estonský prezident Toomas Hendrik Ilves, ruský ombudsman Vladimir Lukin. Spekuluje se o zastoupení z USA. Účast potvrdili zatím jen bývalá ministryně zahraničí Madeleine Albrightová a manželé Clintonovi.

Páteční pohřeb Václava Havla proběhne zřejmě bez účasti britské královské rodiny. Nepřijede totiž ani britský korunní princ Charles, kterého pojil s Václavem Havlem přátelský vztah i společná péče o kulturní památky v Česku.

Britský princ Charles měl přitom o účast na posledním rozloučení s českým státníkem zřejmě zájem, který nevyvrátila ani jeho kancelář v londýnském Clarence House s tím, že se o delegaci rozhoduje.

Britská ambasáda v Praze zase upřesnila, že dostala dvě pozvánky - jednu pro vrcholného zástupce Británie, což by měl být právě buď princ Charles nebo premiér David Cameron, a druhou pozvánku pro britskou velvyslankyni v Česku.

Ambasáda uvedla, že je zájemců více. Londýn zřejmě podobně jako jiné země řeší, koho do Prahy na Havlův pohřeb vyslat. Podle informací ČTK by měl ale nakonec dorazit právě premiér Cameron.

Seznam smutečních hostů má na starosti prezidentská kancelář. Podle vyjádření ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta hosty konzultuje s rodinou zesnulého i jeho spolupracovníky. Omezení Forejt vysvětlil limitovanou kapacitou svatovítské katedrály.

„Počítáme s tím, že ba každá země byla zastoupena vždy jedním představitelem na úrovni, kterou si daná země určí, plus jednou osobou doprovodnou. Toto je ale kvóta, která se bude posuzovat na základě odpovědí zastupitelských úřadů,“ uvedl Forejt.

Bohoslužbu v katedrále povede pražský arcibiskup Dominik Duka. S vedením mše mu budou pomáhat čeští, moravští a zahraniční biskupové. Bohoslužba začne minutou ticha a v jejím průběhu zazní i Requiem od Antonína Dvořáka v provedení České filharmonie a Pražského filharmonického sboru.

Lidé, kteří se budou chtít jít podívat na Hrad v pátek, budou moci obřad sledovat v přímém přenosu na velkoplošných obrazovkách. Ty budou umístěny na II. nádvoří Pražského Hradu a na Hradčanském náměstí.

Dnes byly ostatky Václava Havla převezeny z centra Pražská křižovatka na Pražský hrad do Vladislavského sálu. Při smutečním průvodu se zástupy lidí se svým prezidentem loučily dlouhým potleskem.

Milan Kopp, Jan Piroch, Kristina Winklerová, Karolína Rezková, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme