‚Nečasi zastav‘, vyzývali premiéra aktivisté Greenpeace v lomu u Horního Jiřetína

Dvě desítky aktivistů hnutí Greenpeace dnes ráno v lomu ČSA u Horního Jiřetína rozvinuly na skrývkovém rypadle transparent s nápisem ‚Nečasi zastav‘. Protestovali tak proti návrhu státní energetické koncepce, který počítá s prolomením těžebních limitů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivisté žádají vládu o neprolamování limitů

Aktivisté žádají vládu o neprolamování limitů | Zdroj: ČTK

Skrývkové rypadlo dnes nebylo v provozu a s tím nepočítali, proto jich prý bylo víc. Na rypadlo vylezlo šest lidí, ostatní buď odešli nebo zůstali opodál. Podle Barbory Malé z Greenpeace byla cesta k rypadlu bez komplikací:

„Až na takovou bahenní lázeň, ve které se pár z nás vykoupalo, ale všichni jsme se v pohodě dostali na místo, pracovníci na rypadle byli milí a vstřícní, v podstatě nás tam přivítali a ptali se nás, proč jsme si vzali žebříky, že jsme mohli jít normálně po schodech. Myslím, že to bylo v pohodě, lezci jsou na místě a může to dál pokračovat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Horním Jiřetíně natáčela reportérka Gabriela Hauptvogelová

Před devátou hodinou přijela ochranka i policie. Dva z aktivistů odmítli z prostoru lomu odejít a policie je proto odvezla na služebnu. Později policisté předvedli i šest lidí, kteří slezli z rypadla. Za přestupek jim hrozí až 15tisícové pokuty.

Mluvčí společnosti Czech Coal Gabriela Benešová řekla, že je důležité, že se nikomu nic nestalo: „Aktivisté svým jednáním závažně porušili báňské i bezpečnostní předpisy, další kroky ve vztahu k incidentu teprve budeme zvažovat.“

Greenpeace bude podle programového ředitele Michala Komárka proti možnému prolomení těžebních limitů ve státní energetické koncepci i nadále protestovat:

„A to nejenom v otázce limitů, protože ta koncepce podle nás je hrozivá i v ostatních parametrech a pokud jde o limity, mimo jiné se budeme soustřeďovat na připravovanou novelu horního zákona, která by měla v podstatě vyvlastňování nemovitostí zabránit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne byli programový ředitel Greenpeace Martin Komárek a mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček

Podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Pavla Vlčka existují dva scénáře, které ministerstvu průmyslu a obchodu doporučila rada vlády pro energetickou a surovinovou strategii:

„To není něco, co vymyslelo ministerstvo průmyslu a obchodu, ale je to něco, co mu doporučila zhruba třicítka odborníků, kde jsou zastoupeny jednotlivé rezorty, města, obce a další organizace.“

Podle něj je potřeba energetiku udržet na takové úrovni, aby umožňovala firmám konkurenceschopnost a aby domácnosti byly schopné zaplatit účty za energie: „Nemůžeme si neuváženými kroky v energetice podkopat naší budoucí konkurenceschopnost, to by bylo nepřijatelné. Vládě předložíme dva scénáře a vláda bude rozhodovat.“

Podle Martina Komárka leží konkurenceschopnost České republiky, stejně jako ostatních zemí, v rozvíjení moderní technologie: „A to není těžba a spalování uhlí. Jsou to obnovitelné zdroje energie nebo úspory.“

ČTĚTE TAKÉ: Aktivisté Greenpeace ukončili protest na rypadle u Litvínova

Pro rozvoj obnovitelných zdrojů má Česká republika podle Pavla Vlčka nějaký potenciál: „Je potřeba ho využít, nicméně bohužel co se týká fotovoltaiky nejsme Španělsko - nemáme tady tolik slunečního svitu, nejsme severní pobřeží Německa nebo Dánsko, abychom si tu mohli nastavit tolik větrníků a samozřejmě je to o investicích do energetické infrastruktury.“

Podle Martina Komárka se musí obnovit téměř polovina energetických zdrojů v Evropě, jde o zakázku v hodnotě kolem trilionu eur: „Buď se ta obrovská suma bude investovat do uhlí, případně do jádra, nebo do moderních technologií, do obnovitelných zdrojů, peníze na to jsou. Jen jde o to, je správným způsobem nasměrovat.“

Gabriela Hauptvogelová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme