Některé léky budou možná ode dneška dočasně dražší

Pacienti možná budou muset ode dneška dočasně platit víc za některé léky - konkrétně za léky na tlak, astma či Alzheimerovu chorobu. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL)snižuje úhrady těchto léků ze zdravotního pojištění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky | Foto: Fotobanka stock.xchng

SÚKL očekává, že firmy sníží ceny, aby se do úhrad vešly. Než ale lékárny prodají zásoby, mohou lidé přechodně zaplatit víc. V každé lékové skupině ale zůstává nadále několik přípravků, které pacient dostane bez doplatku.

Podle Jindřicha Kotrby, vedoucího sekce cenové a úhradové regulace SÚKL, činí ústav veškerá rozhodnutí ohledně výše úhrady na základě zákona o veřejném zdravotním pojištění. Ten SÚKLu ukládá povinnost revidovat úhrady léčivých přípravků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O cenách léků jsme na Rádiu Česko hovořili s Jindřichem Kotrbou, vedoucím sekce cenové a úhradové regulace SÚKL.

„Nejenom úhrady, ale i ceny. Je to v podstatě proces, který je průběžný. Táhne se už od roku 2008. A v tuto chvíli nám nabývají účinnosti revizní správní řízení z roku 2009,“ přiblížil na Rádiu Česko.

Co se týče konkrétní částky, o kterou se zvýší ceny některých léků na tlak, astma a Alzheimerovu chorobu, se dá podle něj v tuto chvíli těžko odhadnout.

„Očekávám, že se cena naopak sníží, protože se výrobci léčiv budou snažit přizpůsobit té snížené úhradě. Nedomnívám se, že by se musela třeba snižovat u všech přípravků, protože v revizi úhrady se snažíme vyrovnat rozdíly mezi starým a novým systémem, který stanovuje úhrady po roce 2008,“ uvedl.

Podle něj SÚKL už má také signály o tom, že do praxe budou uváděny nové ceníky. „Samozřejmě těžko se dá říct, že budou účinné od 1. dubna, ale lze očekávat, že jakmile lékárna doprodá staré zásoby, se firma svoji cenovou politikou nějak přizpůsobí nové úhradě,“ dodal.

Martin Křížek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme