Německo-francouzská roztržka kvůli foie gras Česko nijak nezasáhla

V České republice se zatím neobjevily žádné snahy o zákaz dovozu foie gras, tedy husích nebo kachních jater z Francie. Rádiu Česko to potvrdil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Světoznámá pochoutka v posledních dnech vyvolala diplomatickou roztržku mezi Německem a Francií.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kachní játra s jablky a karamelem

Kachní játra s jablky a karamelem | Foto: Naďa Čvančarová

Organizátoři potravinářského veletrhu Anuga v Kolíně nad Rýnem na letošní ročník nepřizvali výrobce tradičních francouzských husích a kachních jater. Účast producentům foie gras na veletrhu potravin přímo zakázali. Zákazem chtějí podpořit ochránce zvířat, podle kterých husy a kachny při výkrmu nadmíru trpí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Světě o deváté téma rozebrali spolupracovník ČRo ve Francii Jan Šmíd a mluvčí České veterinární správy Josef Duben

Pro Francii je to bolestivá rána - jednak tak Němci urazili francouzskou národní delikatesu, a navíc ohrozili budoucnost důležitého vývozního artiklu.

Podle Josefa Dubna, mluvčího Státní veterinární správy, se v Česku žádné snahy o bojkot této pochoutky neobjevily a veterinární správa ani neuvažuje o tom, že by kvůli nehumánnímu zacházení se zvířaty dovoz zakázala.

„My uvažovat o zákazu ani nemůžeme, to není veterinární záležitost. Pokud si někdo výrobek chce koupit, tak si ho koupí, pokud si ho nechce koupit, tak si ho nekoupí,“ vysvětlil Duben ve Světě o deváté a doplnil:

„Pokud jsou splněny podmínky a veterinární autorita země původu potvrdí zdravotní nezávadnost, splnění podmínek, je možno je uvádět na intrakomunitární trh, a nelze tomu nikterak bránit, protože to je i harmonizovaná komodita.“

Za problém přitom nepovažuje ani to, že si Francouzi pro foie gras vymohli výjimku s tím, že je to součást jejich kulturního a gastronomického dědictví.

„Orgány EU vnímají velice citlivě všechny žádosti o výjimky. Každý členský stát musí svoji výjimku obhájit. Je jich celá řada, třeba Polsko má výjimku na chlazení drůbeže, Francouzi toto, a daly by se najít všelijaké další výjimky. Takže my to akceptujeme,“ řekl Josef Duben ve Světě o deváté.

Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme