'Není to protizákonné,' odmítl Babiš výzvu, aby skončil v dozorčí radě své německé chemičky

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) požádal na jednání koaliční rady vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), aby skončil v dozorčí radě své německé chemičky SKW Stickstoffwerke Piesteritz GmbH. Babiš to odmítl. Novinářům to během jednání rady řekl místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek, podle kterého Babišovo angažmá bylo známo léta a začalo se o něm mluvit až nyní před krajskými volbami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslancká sněmovna 24.5.2016, Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

„Tato záležitost je známa tři roky nejenom panu premiérovi, a my se ptáme, proč pan premiér a sociální demokracie vytahují toto tři roky staré téma zrovna před volbami,“ uvedl Faltýnek. Podle něj premiér na Babišovo odmítnutí nijak na jednání rady nereagoval.

Babiš odmítl podle šéfa poslanců ČSSD Romana Sklenáka výzvě vyhovět a řekl, „že by tím přiznal chybu.“ Případem se nejspíše bude muset zabývat přestupková komise obecního úřadu v Průhonicích, kde šéf ANO bydlí. Parlamentní institut a legislativní odbor úřadu vlády označily přítomnost Babiše v dozorčí radě za porušení zákona o střetu zájmů, řekl Sklenák.

Předseda hnutí ANO podle premiéra Sobotky svým členstvím v dozorčí radě nerespektuje zákon o střetu zájmů a nahrává opozici. „Neměli bychom zbytečně nahrávat opozici a připadá mi logické, že by člen vlády měl respektovat zákon o střetu zájmů. Pan Babiš by měl odejít z této funkce v dozorčí radě německé firmy,“ řekl Sobotka odpoledne novinářům po jednání vlády.

Babiš: Zákon to umožňuje, mám právnickou analýzu

Vicepremiér k tomu novinářům řekl, že Sobotkův názor není správný. „Já to mám v majetkovém přiznání, všichni to vědí, není to protizákonné, mám na to jasnou analýzu právníků,“ řekl ve sněmovně, kde se účastnil jednání rozpočtového výboru.

Babiš už dříve argumentoval také tím, že se jednání orgánu z časových důvodů neúčastní. Zařazení tématu na koaliční radu ho překvapilo. „Pan premiér má starost o moje členství v dozorčí radě v německé firmě, i když to ví už dávno,“ poznamenal během jednání vlády.

Podle Sobotky je ale interpretace zákona o střetu zájmů jiná. „Jak já čtu zákon o střetu zájmů, tak ten říká, že člen vlády by neměl být člen dozorčí rady podnikající právnické osoby. Všichni lidé jsou si rovni, všichni by měli respektovat zákon. Nikdo z členů vlády kromě ministra financí není členem žádného orgánu obchodní společnosti," řekl Sobotka.

Babiš do svého majetkového oznámení za loňský rok napsal, že za působení v dozorčí radě své německé firmy dostal odměnu zhruba 4200 eur (asi 114 tisíc korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme