‘Nevylučujme se z Evropy‘ vyzývají signatáři petice Nečase

Více než tři stovky veřejně činných osobností se obrátilo na vládu a premiéra Petra Nečase s výzvou k přehodnocení stanoviska k evropské smlouvě o fiskální disciplíně. Petici nazvanou ‘Nevylučujme se z Evropy‘ iniciovali katolický kněz Tomáš Halík, politolog Jiří Pehe a předsedkyně Ano pro Evropu Monika MacDonath-Pajerová.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas po jednání Evropské rady

Petr Nečas po jednání Evropské rady | Zdroj: Reuters

Text petice tvrdí, že Česko se vylučuje z hlavního proudu evropské integrace. Tento krok prý může v konečných důsledcích vést až k tomu, že se ČR ocitne v geopolitickém vakuu.

„Jsou to argumenty známé pro tu část politického spektra, kterou představuje například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Jde ji hlavně o to, že tím, že děláme potíže, se můžeme ocitnout na periferii. Hlavně, že všechno děláme zbytečně, protože v této chvíli o nic zásadního nejde, jen o projev unijní solidarity a tedy politické prozíravosti,“ řekl k tomu v Ozvěnách dne komentátor ČRo Petr Nováček.

Autoři výzvy píší, že evropskou politiku této vlády neurčují zájmy Česka, ale spory v ODS, kterou Petr Nečas vede. Spory mezi křídlem blízkým prezidentu Klausovi a evropsky vstřícnějším proudem v nejsilnější vládní straně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Poledních ozvěn byl komentátor ČRo Petr Nováček.

„Určitě je část pravdy na tom, že stanovisko Petra Nečase bere ohled na rozložení sil v ODS, co se týče jejího vztahu k EU,“ uvedl komentátor.

„V ODS je skutečně křídlo, které je vůči EU a zejména vůči eurozóně velmi skeptické. Na druhé straně, a to je paradox, když se konalo referendum o našem vstupu do EU, není tajemstvím, že jej vlastně rozhodli příznivci ODS. Vysvětlovalo se to tím, že jsou to podnikaví lidé, kteří v našem spojení s EU pro sebe vidí nové příležitosti,“ přiblížil .

Pod výzvu se podepsali někteří přední vědci, umělci nebo spisovatelé, například předsedkyně AV Helena Illnerová, socioložka Jiřina Šiklová, spisovatelka Eva Kantůrková či režisér Jan Hřebejk.

Podepsali ji ale i někteří politici, například předseda opoziční sociální demokracie Bohuslav Sobotka nebo senátor Jaromír Štětina. Právě to je podle komentátora citlivá záležitost. Určitě se podle něj objeví hlasy, že jde o výzvu, kterou de facto organizují politické síly.

„Já si to ale nemyslím. Naše politické strany nevidí v občanských iniciativách své potenciální spojence, protože si myslí, že narušují stranickou strukturu a stranu ochromují. Na západě je to úplně jiné. Tam jsou občanské iniciativy považovány za přirozený doplněk politiky. Z tohoto pohledu může výzvu podepsat kterýkoliv politik, když to podepisuje jako občan,“ vysvětlil.

Premiér Petr Nečas minulý týden ve sněmovně uvedl, že není vyloučeno, že se Česko ke smlouvě nakonec připojí, na jednání lídrů unie se ale kvůli mandátu od vlády prý nemohl k podpisu zavázat.

Česko bylo spolu s Británií jedinou zemí, která se k dohodě nepřipojila. Postoj se v Unii setkal s nepochopením a kritizují jej vládní TOP 09 i opoziční ČSSD. Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga český postoj nikdo nechápe a Nečas prý poškodil zájmy Česka. Rozhodnutí naopak pochválil prezident Klaus.

Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme