'Novelizace trestních předpisů není vhodná,' zamítl návrh změn Pelikán

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) v dopise premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) odmítl návrh poslanců na změny trestního řádu. V případě jejich výzvy na řešení situace na olomouckém vrchním státním zastupitelství navrhuje, aby je vláda vzala na vědomí s tím, že sněmovně budou vysvětleny zákonné možnosti odvolávání vedoucích státních zástupců nebo jejich náměstků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Pelikán

Robert Pelikán | Foto: Marián Vojtek

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v reakci na usnesení, která v únoru přijali poslanci na návrh komise k reorganizaci policie, premiérovi sdělil, že řešení je zcela v kompetenci ministerstva spravedlnosti. Informoval o tom v pátek server Česká justice, který má dopisy ministrů k dispozici.

Poslanci v únoru požádali kabinet o změnu trestního řádu či o zvážení opatření v souvislosti s činností olomouckého vrchního státního zastupitelství (VSZ). Sobotka následně prostřednictvím dopisů vyzval ministry vnitra a spravedlnosti, aby mu do poloviny března předložili k poslaneckým usnesením svá stanoviska a navrhli postup za svůj úřad.

Podle Pelikána ale požadavky poslanců „významným způsobem zasahují do koncepce veřejné žaloby“, a nedoporučuje tedy jejich realizaci. Změny trestního řádu, které navrhla sněmovna, označil Pelikán za „nesystémové, přičemž vyvolávají i otázku svého souladu s ústavním pořádkem“. „K požadovanému zpracování novelizace trestních předpisů proto nepovažuji za vhodné přistupovat a navrhuji o tom informovat sněmovnu,“ uvedl podle webu ministr spravedlnosti v dopise s datem 14. března.

Podle Chovance usnesení poslanců spadají kompetencemi zcela do gesce ministerstva spravedlnosti, zejména u některých návrhů postupů by totiž jinak mohla být dána příčina ke spekulacím o možných účelových zásazích ministerstva vnitra. V dopise premiérovi Chovanec ale současně připustil spolupráci vnitra v případě změn trestního řádu ohledně pravomocí vyměnit státního zástupce nebo určit k vyšetřování konkrétního policistu.

Sněmovna počátkem února schválila usnesení, podle něhož by se vláda měla zabývat situací na olomouckém vrchním státním zastupitelství. Zvážit by měla i personální změny na vedoucích postech. Poslanecká komise k reorganizaci policie totiž zkritizovala olomoucké žalobce, protože v souvislosti s policejní reformou podle poslanců vypustili některé neověřené a nepravdivé informace. Tím podle poslanců aktivně vstoupili do politického života. Komise také míní, že porušovali zákon.

Sněmovna také vyzvala vládu, aby v souvislosti s činností olomouckého VSZ posoudila, zda postačuje kárná žaloba, kterou podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, nebo zda nejsou potřeba další opatření, včetně personálních změn.

Poslanci po kabinetu také chtěli, aby přišel s novelou trestního řádu. Na vyšetřování trestných činů, z jejichž spáchání jsou podezřelí státní zástupci, by podle nich neměli kvůli možným osobním vazbám dohlížet jiní žalobci. V případě trestného činu zneužívání pravomoci, z něhož by byli podezřelí vedoucí státní zástupci nebo jejich náměstci, by navíc podle dolní komory neměla plynout promlčecí doba.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme