"Pět na stole v českých" byla šifra, tvrdí Doležel

Výrok "pět na stole v českých", který rozpoutal úplatkářskou aféru údajně spojenou s privatizací Unipetrolu, prý nebyl žádostí o úplatek, ale jakousi tajnou šifrou. Před sněmovní vyšetřovací komisí to prohlásil bývalý ředitel kabinetu předsedy vlády Zdeněk Doležel. Právě on pronesl tento výrok na záznamech schůzek s polským lobbistou Jackem Spyrou. Podle Spyry od něj Doležel požadoval pětimilionový úplatek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Doležel | Zdroj: ČTK

Bývalý šéf kabinetu premiéra Zdeněk Doležel poslancům z vyšetřovací komise sdělil, že se znal se Spyrou dlouho a důvěrně a měli spolu dohodnutý slovník.

"Když jsme hovořili, pokud se setkáme ´u lesa´, tak jsme měli na mysli Prahu 4, U Václava IV. A to, že jsme hovořili v termínech ´na stole´, tak to byla vlastně informace, kdy to mělo být na programu. Bylo ve škále hodnocení 5 až 1 následující složení účastníků podle důležitosti tématu. Pět byl nejvyšší stupeň, který zahrnoval účast vlády, politiků, parlamentu, top managementu," objasňoval Doležel výraz pět na stole v českých.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z. Doležel vysvětluje výrok "pět na stole"

Jacek Spyra ale tuto interpretaci odmítá a stále tvrdí, že ho Doležel o úplatek požádal. "Znamenalo to konkrétně pět milionů korun českých za informace. Neřekl (Doležel) konkrétně pro koho, nepadlo žádné jméno."

Spyra zároveň potvrdil, že jde o společnost Seta, která měla zájem o některé divize Unipetrolu.

Předseda sněmovní komise Pavel Hojda z KSČM i Martin Říman z ODS shodně označili Doleželovu výpověď před poslanci za nevěrohodnou. "Pokud by existovala nějaká kódovaná řeč, tak předpokládám, že by musel být také nějaký kódovaný slovník - o tom se vůbec nehovořilo. Pan svědek vypovídal zřejmě tak, aby si neuškodil," myslí si Hojda.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme