"Pět na stole v českých" byla šifra, tvrdí Doležel

Výrok "pět na stole v českých", který rozpoutal úplatkářskou aféru údajně spojenou s privatizací Unipetrolu, prý nebyl žádostí o úplatek, ale jakousi tajnou šifrou. Před sněmovní vyšetřovací komisí to prohlásil bývalý ředitel kabinetu předsedy vlády Zdeněk Doležel. Právě on pronesl tento výrok na záznamech schůzek s polským lobbistou Jackem Spyrou. Podle Spyry od něj Doležel požadoval pětimilionový úplatek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Doležel | Foto: ČTK

Bývalý šéf kabinetu premiéra Zdeněk Doležel poslancům z vyšetřovací komise sdělil, že se znal se Spyrou dlouho a důvěrně a měli spolu dohodnutý slovník.

"Když jsme hovořili, pokud se setkáme ´u lesa´, tak jsme měli na mysli Prahu 4, U Václava IV. A to, že jsme hovořili v termínech ´na stole´, tak to byla vlastně informace, kdy to mělo být na programu. Bylo ve škále hodnocení 5 až 1 následující složení účastníků podle důležitosti tématu. Pět byl nejvyšší stupeň, který zahrnoval účast vlády, politiků, parlamentu, top managementu," objasňoval Doležel výraz pět na stole v českých.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z. Doležel vysvětluje výrok "pět na stole"

Jacek Spyra ale tuto interpretaci odmítá a stále tvrdí, že ho Doležel o úplatek požádal. "Znamenalo to konkrétně pět milionů korun českých za informace. Neřekl (Doležel) konkrétně pro koho, nepadlo žádné jméno."

Spyra zároveň potvrdil, že jde o společnost Seta, která měla zájem o některé divize Unipetrolu.

Předseda sněmovní komise Pavel Hojda z KSČM i Martin Říman z ODS shodně označili Doleželovu výpověď před poslanci za nevěrohodnou. "Pokud by existovala nějaká kódovaná řeč, tak předpokládám, že by musel být také nějaký kódovaný slovník - o tom se vůbec nehovořilo. Pan svědek vypovídal zřejmě tak, aby si neuškodil," myslí si Hojda.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme