‚Piráti‘ se v Praze dohodli na vytvoření evropské strany

Dva dny jednalo v Praze přes dvě stě zástupců pirátských stran ze 27 zemí o lepší koordinaci svých sil na politickém poli. Pirátská internacionála (PPI) si také zvolila nové představenstvo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédská europoslankyně Amelia Andersdotterová na mezinárodní konferenci pirátských stran v Praze | Foto: Reuters

Novými spolupředsedy jsou Gregory Angles z Německa a Ruska aktuálně žijící v Praze Lola Voronina. Ta Radiožurnálu řekla, jaké budou její první kroky ve vedení:

„Pirátská internacionála je především komunikační kanál a první, co musíme udělat, bude nový internet – samostatné forum – aby byl online a abychom mohli zvolit nové členy PPI.“

Pirátské strany jednaly mimo jiné o společném postupu ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014.

„Myslím, že je to logická iniciativa. Určitě budeme kandidovat do Evropského parlamentu v roce 2014. A začít tento proces nyní jen ukazuje, že jsme jako organizace dostatečně vyzrálí a dokážeme zkoordinovat strany po celé Evropě . Věřím, že vypracovaný dokument je dostatečně flexibilní a silný, aby položil základy úspěchu v roce 2014,“ uvedl pirátského hnutí Švéd Rick Falkving.

Výsledkem jednání je deklarace, která navrhuje vytvoření jednotné evropské pirátské strany, kterou jako první podepsala současná europoslankyně za piráty Amelia Andersdotterová.

Deklarace by mohla být základem jednotnějšího postupu evropských Pirátů, musí ho ale ještě potvrdit strany v jednotlivých zemích.

„Musíme pracovat na technické platformě, kde bychom mohli začít vytvářet program. My jako účastníci konference budeme přesvědčovat své strany, aby ratifikovaly postup, který jsme navrhli. Dále se oddělí evropská agenda od celosvětové. Francouzi a Němci přislíbili, že začnou pracovat na oddělené platformě pro přípravu evropských voleb,“ řekl místopředseda České Pirátské strany Mikuláš Ferjenčík.

Setkání podle účastníků významně přispělo k lepší komunikaci a vztahům v neformální rovině.

Silvie Třeslínová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme