Platy soudců bude znovu řešit soud, žalobu kvůli nim podá NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad podá v nejbližších týdnech žalobu kvůli platům soudců. V České televizi to řekl jeho předseda Miloslav Kala. NKÚ nesouhlasí s loňským rozhodnutím Ústavního soudu, který zvýšil mzdovou základnu pro platy soudců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad, NKÚ (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Z dřívějšího 2,75násobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře se tato základna zvedla na trojnásobek.

Podle předsedy NKÚ hrozí, že platy soudců porostou v příštích letech geometrickou řadou, a vymknou se tak reálným společenským měřítkům.

„Není možné zachovat stávající stav, jinak se ty nůžky rozevřou, a až bude nastupující soudce mít brát třeba 200 tisíc korun, když průměrný plat bude někde 40 nebo 50 tisíc korun, tak ta situace bude neudržitelná,“ uvedl Miloslav Kala v ČT.

Nejvyšší kontrolní úřad se v této věci nejprve obrátí na obecný soud, který by podle Kaly měl věc předat soudu Ústavnímu.

„Podle mého názoru by Ústavní soud měl říct základní věc: Na to, abychom nevnímali zásah moci výkonné a moci zákonodárné jako ovlivňování moci soudní, platí tyto a tyto limity,“ nastínil šéf NKÚ.

Soudci se už v minulých dnech vzdali části svých platů za poslední tři roky. Právo na jejich dorovnání jim přiznal Nejvyšší soud, podle kterého stát špatně vypočítával platovou základnu soudců a ústavních činitelů.

Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme