'Poděkoval za dobrou obhajobu.' Rath se zbavil přidělené advokátky, vrátil se k původnímu obhájci

Pochválil ji za dobrou práci a zároveň jí sdělil, že končí. David Rath, nepravomocně odsouzený kvůli úplatkům, před blížícím se odvolacím soudem vypověděl plnou moc advokátce Marcele Ondřejové a vrací se k původnímu obhájci Romanu Jelínkovi. Ondřejovou přidělil exhejtmanovi těsně před vynesením rozsudku Krajský soud v Praze poté, co se Rath ocitl bez obhajoby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý poslanec a exhejtman Středočeského kraje David Rath a jeho obhájkyně Marcela Ondřejová | Foto: Filip Jandourek

"Poděkoval mi za spolupráci, za dobrou obhajobu a sdělil, že dal plnou moc panu doktoru Jelínkovi," sdělila Ondřejová Zpravodajskému webu Českého rozhlasu. K výměně Rath podle ní sáhl zhruba před třemi týdny.

Advokátku soud žalovanému expolitikovi přidělil loni v květnu. Rath totiž vypověděl během vrcholícího soudního procesu plnou moc dvojici obhájců Roman Jelínek a Adam Černý. Soudci Robertu Pacovskému pak oznámil, že najal jeho strýce Michala. Ten ale soudu poslal přípis, v němž popřel, že obhajobu exhejtmana převzal.

Rath se tak ocitl bez obhájce a soud mu nakonec přidělil Ondřejovou takzvaně ex offo (z úřední moci). Tento krok oddálil vyhlášení rozsudku, protože advokátka musela nastudovat desítky tisíc stran spisu a desítky hodin odposlechů. Žalobce Petr Jirát tehdy veletoč s advokáty komentoval jako obstrukce, nyní už k případu odmítá cokoliv říct.

David Rath a Adam Černý (vpravo) | Foto: Filip Jandourek

Odvolací řízení po něm totiž převzal kolega z vrchního státního zastupitelství. "Já se k doktoru Rathovi nebudu už vůbec vyjadřovat, protože s tím nemám nic společného," odrazil Jirát dotazy.

Ondřejová však tehdy jakékoliv pochybnosti kolem svého angažmá odmítla. "Pan doktor Rath postupoval zcela v mezích zákona. Každý, kdo nemá obhájce na plnou moc, má právo na to, aby mu byl obhájce ustanoven," upozornila.

Rathovi ještě stihla sepsat odvolání pro Vrchní soud v Praze, kam se pravděpodobně na podzim případ expolitika a dalších aktérů úplatkářské kauzy přesune. Ondřejovou nemrzí, že u toho nebude. "Myslím, že jsem odvedla kus dobré práce a pan doktor Rath si je toho vědom. Obhajovala jsem ho více než rok," připomněla advokátka.

U odvolacího soudu tak po boku Ratha bude opět stát jeho původní obhájce Roman Jelínek. Jeho druhý advokát Adam Černý prý zatím o výměně netuší, v první větvi kauzy expolitika v tuto chvíli nezastupuje. "Tam byla kolegyně Ondřejová. Nevím, jestli se tam něco změnilo," uvedl Černý. Zpravodajský web Českého rozhlasu poslal otázky k rošádě s obhájci také Jelínekovi s Rathem, ani jeden z nich však na otázky nereagoval.

Státní zástupce Petr Jirát | Foto: Veronika Hlaváčová

Bývalý středočeský hejtman si před rokem vyslechl verdikt 8,5 roku vězení a propadnutí majetku v hodnotě 21 milionů korun. V roli hejtmana měl být podle obžaloby hlavou organizované skupiny, která brala úplatky ze stavebních a zdravotnických zakázek ve Středočeském kraji. Proti rozsudku se ale odvolal stejně jako žalobce Jirát, který žádá zkonfiskování veškerého Rathova majetku.

V kauze je nepravomocně odsouzeno celkem jedenáct lidí, soudce Pacovský vedle Ratha potrestal 7,5 lety Kateřinu a Petra Kottovy, kteří, jak zaznělo u soudu, byli Rathovou pravou rukou a zařizovat zmanipulované zakázky. Spolupracující obviněná, stavařka Ivana Salačová, která pomohla skupinu usvědčit, odešla s podmínkou.

Kauza David Rath | Foto: Český rozhlas

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme