Policisté mají důsledněji postihovat kuřáky marihuany

Pořádkoví a dopravní policisté dostali nedávno osmistránkovou příručku s názvem "Důsledně proti toxikománii". Ta jim mimo jiné radí důsledně postihovat kouření marihuany na veřejnosti a kuřáky pokutovat. Kromě toho policistům také radí, jak komunikovat s toxikomany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

marihuana | Foto: Marihuana galery

Důvod, proč tato příručka vznikla, vysvětlil na Rádiu Česko ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych:

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu diskutovali Jakub Frydrych a Ivan Douda ve Světě o deváté Rádia Česko

„Ve světle statistických dat o celoživotní zkušenosti s intenzivním užíváním konopí v České republice ve věkové hladině 15 až 24 let, která je nejvyšší v Evropě, a statistickými daty o vymáhání přestupků na úseku drog v České republice, jsme se rozhodli, že zvýšíme povědomí pořádkových a dopravních policistů, kteří jsou konfrontováni nejčastěji s tím přestupkovým jednáním na ulicích, a pokusíme se tu bilanci zlepšit.“

Podle šéfa Národní protidrogové centrály jsou „drogové“ přestupky v České republice vymáhány mírněji a méně častěji než ve srovnatelných evropských zemích, což je důsledek legislativní komplikovanosti a ‚silné mediální a společenské tolerance vůči užívání konopných drog‘ u nás. Tento stav se má nyní změnit.

„Je třeba si říct, že teď se tady bavíme o otázce, jestli vymáhat právo, které je kodifikované, nebo nevymáhat. My tady jasně máme dva paragrafy v přestupkovém zákoně, kde se hovoří o tom, že držení malého množství drogy je přestupkovým jednáním, protože jsme vázáni mezinárodními smlouvami, že budeme stíhat přechovávání jakéhokoliv množství drogy. A my jako orgán vymáhající právo nemáme jinou možnost než to právo vymáhat,“ zdůraznil Jakub Frydrych.

Princip zakázaného ovoce

Takový postup ale nepovažuje za příliš šťastný psycholog Ivan Douda, spoluzakladatel střediska pro prevenci a léčbu drogových závislostí Drop In.

„S tím, že i malé množství drog je přestupek, a tedy porušení zákona, s tím nelze než souhlasit; zákon takový je. Ta druhá část, aby i běžná policie postihovala, chcete-li přestupkově kriminalizovala, mladé lidi, je poněkud – když to řeknu hodně kulantně – nedomyšlená,“ řekl Douda na Rádiu Česko a dodal:

„Je to takový trošku policejní způsob myšlení, který má pocit, že mladé lidi lze tímto způsobem odradit, tedy v podstatě zastrašit. Já se obávám, že je to spíš vyprovokuje k tomu, aby v uvozovkách hulili s ještě větší radostí. Prostě ten princip zakázaného ovoce vůči mladým funguje velmi silně.“

Tomáš Pavlíček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme