Poradní komise nového policejního prezidenta nevybrala

Johnův náměstek Viktor Čech ani náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek policii nepovedou. Tak zní verdikt poradní komise ministra vnitra Radka Johna, která má vybrat nového policejného prezidenta. Oba kandidáty posuzovala téměř šest hodin, nedoporučila ani jednoho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra a šéf Věcí veřejných Radek John | Zdroj: ČTK

Další kolo výběru nového prezidenta přijde na řadu zítra. Komise bude hodnotit tři zbylé uchazeče. Jsou jimi šéf pražské policie Martin Červíček, náměstek šéfa jihomoravské policie Petr Lessy a ředitel policie Ústeckého kraje Jiří Vorálek.

Výběr nového policejního prezidenta už dřív kritizovaly ODS i ČSSD. Podle občanských demokratů není výběr v souladu se zákonem. Sociální demokraté, které ministr vnitra Radek John do výběrové komise také přizval, dnes rozhodli, že se jí strana účastnit nebude.

O stažení svých zástupců z výběrové komise rozhodl poslanecký klub ČSSD. Podle toho nebyly splněny dvě podmínky, které si sociální demokraté pro účast v komisi dali. A to, že soutěž bude podle zákona a že se na verdiktu komise shodnou jak ministr vnitra, tak předseda vlády.

Spor ODS a Johna o výběrové řízení trvá

Poslanci ODS chtějí, aby o výběrovém řízení na policejního prezidenta jednal sněmovní branný a bezpečnostní výbor. Konkurz vyhlášený ministrem vnitra Radkem Johnem je podle občanských demokratů v rozporu se služebním zákonem, vnitro tvrdí opak. John by měl proto na výboru své stanovisko vysvětlit.

Podle poslance ODS Jana Vidíma se v současné době žádné výběrové řízení podle zákona konat nemůže.

„To může proběhnout teprve tehdy, pokud nedojde k obsazení oné pozice na základě žádosti člověka, který má k tomu odpovídající tarifní stupeň. Teprve poté, pokud jí nevyhoví, může přijít na řadu výběrové řízení.“

Jan Vidím | Foto: Marián Vojtek

„Pokud kdokoliv říká, že probíhá výběrové řízení, plácá nesmysly. Prostě není výběrové řízení. V tuto chvíli jsme v jiné části služebního zákona, který je kariérním řádem, nepřekročitelnou normou i pro ministra vnitra,“ říká Jan Vidím.

Ministr John kritiku odmítá a trvá na svém stanovisku.

„Občané se dočkali transparentního výběrového řízení, kde odborníci posoudili, a ministr vnitra plně respektuje. A musím tedy říci, že někteří odborníci na bezpečnostní problematiku z ODS, kteří tvrdili, že jejich zpravodajští vrabci cvrlikají, že pan Čech bude (policejním) prezidentem, by měli změnit zpravodajské vrabce,“ prohlásil John.

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme