'Premiér tu není od toho, aby školil prezidenta.' Sobotka odmítá přesvědčovat Zemana o smyslu centra proti terorismu

Vláda má na Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám jiný názor než prezident Miloše Zeman. Po návštěvě tohoto centra na ministerstvu vnitra to řekl premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Dodal, že už prezidenta nebude o potřebnosti této novinky přesvědčovat. Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD pak zopakoval, že cílem nového útvaru není cenzura informací.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

„Předseda vlády tady není od toho, aby školil prezidenta republiky. Prezident republiky na to má prostě svůj názor, vláda na to má názor jiný,“ řekl premiér Sobotka na ministerstvu vnitra a dodal:

„Vláda si nemůže dovolit ignorovat bezpečnostní hrozby, které v České republice a kolem České republiky reálně existují. Vláda je odpovědná občanům a musí si také odpovědně počínat v té bezpečnostní oblasti.“

Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám vzniklo v reakci na teroristické útoky v Evropě. Jedna z jeho částí se specializuje na odhalování dezinformací z otevřených zdrojů - včetně sociálních sítí. Prezident Miloš Zeman si myslí, že lidé, kteří tam pracují, neumí skutečné dezinformace odhalit.

Některé navíc považuje za ideově zaujaté. Nedávno se kvůli tomu sešel s Chovancem. Rozdílné názory obou politiků se po schůzce nepřiblížily. Lidé by měli díky CTHH pravdivou informaci získat během několika minut nebo hodin. Podle Chovance by mohlo jít o několik desítek zpráv ročně.

Terorismus a ochrana měkkých cílů

„Musí to být informace, které jdou proti státu, které jsou naprosto závažné, abychom je rozkryli," řekl Chovanec. Podle něj má centrum také jiné úkoly. Jmenoval terorismus a ochranu takzvaných měkkých cílů, za které se označují snadno dostupné cíle možného teroristického útoku. Uvedl také, že pracovníci centra mají bezpečnostní prověrky, a mohou se tak dostat k utajovaným informacím.

Sobotka dodal, že centrum vzniklo v reakci na výsledky nedávno dokončeného bezpečnostního auditu. „Svět se bohužel v posledních letech stal mnohem méně bezpečným místem," podotkl Sobotka. Podle něj podobné útvary existují například v pobaltských státech, Velké Británii nebo uvnitř NATO.

Budeme se zabývat dezinformacemi, extremismem i radikalizací, říká koordinátorka centra proti terorismu

Číst článek

Chovanec zároveň řekl, že je o fungování centra zájem i ze zahraničí. „My se chceme zaměřit na funkčnost centra, a ne na to, abychom v tuto chvíli zbytek světa seznamovali s nějakým naším know how," prohlásil.

Ministerstvo již dříve uvedlo, že centrum nebude mít „tlačítko na vypínání internetu", nebude vnucovat lidem pravdu ani provádět cenzuru. Nebude z internetu ani z tištěných médií odstraňovat žádný obsah. Chovanec se Sobotkou po návštěvě centra vtipkovali, že na vnitru žádný vypínač na internet nenašli. „Mohu to potvrdit. Snažili jsme se, ale žádný vypínač jsme nenašli," smál se Sobotka.

ČTK, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme