Přestupky se budou sčítat, drobní zloději tak neuniknou trestu

Lidé, kteří opakovaně páchají přestupky, by se už neměli vyhnout trestu. Vláda si to slibuje od zřízení registru, který bude přestupky evidovat. Tři přestupky mají být považovány za trestný čin. Vláda tak chce snížit drobnou kriminalitu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil | Zdroj: ČTK

Dosud se totiž policie ani úředníci nemají šanci dozvědět, jestli například zloděj nekradl i v jiném regionu. Vznik registru přestupků proto vítají.

Zapisovat se do něj má drobná majetková kriminalita nebo přestupky proti občanskému soužití. To pomůže státu s takovou kriminalitou lépe bojovat, říká ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

„Tím, že se škody nesčítají, a tím, že se vždy jedná o přestupek, pokud škoda je menší než 5000 korun, tak státu chybí účinný nástroj boje proti takovému jednání. "

Přehrát

00:00 / 00:00

O centrálním registru přestupků diskutovali v Ozvěnách dne advokát Václav Vlk a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

„Proto tedy registr, který toto bude registrovat, a při třetím provinění půjde již o trestný čin, kde primárně počítáme s tím, že budou ukládány alternativní tresty, peněžité tresty, tresty veřejných prací a tak dále,“ uvedl ministr.

Zřízení registru podporuje podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky také opozice. „Pokládáme registr přestupků za užitečnou věc, která umožní lépe se vypořádat s lidmi, kteří soustavně porušují zákony na této úrovni,“ uvedl Sobotka.

Kriminalizace páchání přestupků?

Výhrady k centrálnímu registru přestupků má advokát Václav Vlk, který se obává úniků osobních údajů z takového registru a poškození práv konkrétních lidí. Jako kontraproduktivní pak vnímá princip třikrát a dost.

„Zásada třikrát a dost vede ke kriminalizaci páchání přestupků, a to nevede k ničemu jinému než k další kriminalizaci. To znamená, že z těch, kteří páchají přestupky, se stanou zločinci, a zločinci v tom našem systému plodí další zločiny. Přílišná tvrdost a trestní represe neřeší problém,“ konstatoval advokát Vlk v Ozvěnách dne. Stát by se podle něj spíš měl zaměřit na prevenci drobné kriminality.

Ministr Pospíšil ale jeho výhrady odmítl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Rumburku Jaroslav Sykáček a Jan Vobořil z občanského sdružení Juridicum Remedium o tématu mluvili ve Stalo se dnes

„Podíváte-li se do Ameriky a do jiných států, kde vyhlásili nulovou toleranci drobné majetkové trestné činnosti, tak se jasně ukázalo, že zvýšení tvrdosti alespoň na přechodnou dobu a jasný postih každého protiprávního jednání nese svoje plody," reagoval Pospíšil.

Jan Vobořil z občanského sdružení Juridicum Remedium však příliš nevěří tomu, že alternativní tresty, pokuty nebo veřejné práce, pachatele od takových činů odradí. „Myslím si, že tuto opakovanou činnost často páchají lidé, kterým je tak nějak jedno jakákoliv sankce,“ poznamenal Vobořil.

Po registru volali starostové ze Šluknovska

Snížení kriminality si od nového registru přestupků slibují starostové obcí, které se potýkají se sociálními problémy. Třeba na severu Čech, ve Šluknovském výběžku. Jeho prostřednictvím totiž dostanou informace o všech přestupcích, kterých se mohl konkrétní občan dopustit kdekoliv v republice.

Zatím to ale neznamená, že obce budou mít pravomoc pachateli opakovaných přestupků odepřít nějakou službu nebo výhody, připomíná starosta Rumburku Jaroslav Sykáček.

„My v podstatě nebudeme mít žádné další zvláštní pravomoci, pokud by ovšem jednou nedošlo k tomu, že by města mohla tu věc ovlivnit takovým způsobem, aby zakázala vstup občanům, kteří pravidelně způsobují přestupky, na katastr obce,“ poznamenal starosta Sykáček.

Václava Marešová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme