Při sčítání lidu jde i o ochranu dat

Formuláře sčítání lidu jsou plné citlivých, a tedy chráněných údajů: jméno, adresa, rodné číslo, věk, bytové poměry, zaměstnání - to jistě nesdělujete každému na potkání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sčítání lidu, domů a bytů 2011 (ilustrační foto)

Sčítání lidu, domů a bytů 2011 (ilustrační foto) | Foto: Jan Rosenauer

Teď jste ale dali z ruky papíry, kde jste o sobě hodně sdělili a určitě se ptáte, jestli tyto informace někdo nemůže zneužít. Místopředseda Ćeského statistického úřadu Stanislav Drápal se dušuje, že ochrana osobních údajů je pro ně na prvním místě:

„Všechno je zabezpečeno,na modelu pracoval tým nejlepších expertů na bezpečnost v České republice. A to po všech stránkách: technické, organizační, personální.“

A prvním člověkem, který má sčítací formuláře v ruce je sčítací komisař, zaměstnanec České pošty. Všichni byli nejen instruování jak si mají počínat, ale také skládali slib mlčenlivost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další díl seriálu o sčítání lidu, domů a bytů připravila L. Weissová

O bezpečí a utajení dat před tím, než je komisaři odevzdají statistickému úřadu, je podle mluvčí České pošty Marty Selicharové dobře postaráno. Konkrétnější ale být nechtěla: „Distribuce a logistika formulářů podléhá přísným bezpečnostním opatřením, o kterých mluvit nebudeme.“

Něco málo ale přeci jen víme. Česká pošta bude formuláře převážet v režimu cenných zásilek a pošty, které slouží jako sběrná místa, budou pod speciálním monitorovacím zařízením.

Statistici při sčítání ještě nějakou dobu naše osobní data potřebují. Podle rodného čísla a dalších údajů zjistí, jestli někdo nevyplnil dotazníky dvakrát, nebo kdo je neodevzdal vůbec. Až to všechno ověří, převedou informace do elektronické podoby a údaje anonymizují.

„To znamená v té elektronické podobě jsou odstraněny údaje jako je jméno, příjmení, rodné číslo, konkrétní adresa. Z těch údajů nesmí být identifikována konkrétní osoba, konkrétní domácnost,“ říká Stanislav Drápal.

A mluvčí sčítání lidu Ondřej Kubala k tomu dodává: „Celé zpracování a datové procesy budou probíhat na počítačích a serverech, které jsou v protiatomovém krytu.“

A já ještě doplním, že papírové formuláře se do jednoho roku skartují. Zůstane databáze údajů bez možnosti identifikace konkrétních osob. Tu předají statistici do tří let státnímu archivu.

Milan Kopp, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme