'Problémový' exekutor Višváder se přiznal ke zpronevěře dalších milionů

Exekutor Jozef Višváder, který stojí před pražským městským soudem kvůli podezření ze zpronevěry 66 milionů korun, se v úterý přiznal k tomu, že ve většině případů popsaných v obžalobě peníze věřitelům nevyplatil. Višváder si už za zpronevěru 80 milionů a podvod odpykává 11,5 roku vězení, v aktuální kauze mu hrozí až 12 let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jozef Višváder, exekutor odsouzen za zpronevěru 80 milionů korun, u soudu v roce 2013 | Foto: Fotobanka Profimedia

Kauza, v jejímž projednávání v úterý soud pokračoval, se týká období mezi lety 2005 a 2012, kdy Višváder působil v čele Exekutorského úřadu Praha-západ. Poškození většinou přišli o peníze tak, že exekutor vymohl dlužnou částku, jejich peníze ale použil pro vlastní potřebu, investoval například do nemovitostí. Někteří poškození přišli o tisíce, někteří o statisíce a někteří o miliony korun.

Višváder se v úterý k většině bodů obžaloby přiznal. "Zpětně, když o tom uvažuji, určitě bych jednal jinak," řekl. Nesouhlasil akorát s některými částmi obžaloby. Jde například o nárok jeho bývalého zaměstnance, kterému prý peníze vrátil v hotovosti.

Ministr exekutorské komoře nevyhověl

Peníze, které mu nepatřily, začal Višváder podle svého tvrzení využívat pro soukromé účely kolem roku 2006. Na účtu se mu kvůli přechodu na jiný typ účetnictví začaly kumulovat vysoké částky, které dlouho čekaly na vyplacení.

Asi v roce 2008 se ale Višváder dostal do finanční tísně. Své dluhy splatil jistotou, kterou u něj složil dlužník z jiného exekučního řízení - stavební firma Geosan Group. Ačkoliv si byl vědom toho, že jde o cizí peníze, převedl 80 milionů korun na svůj soukromý účet i na účty dalších lidí a společností. Za to si nyní exekutor odpykává 8,5 roku vězení. Předtím byl odsouzen ke třem letům vězení za podvod. Oba tresty se mu tak sečetly.

Zadržen na hranici

Exekutorská komora navrhovala Višváderovo odvolání z funkce již v roce 2006 v souvislosti s jeho odsouzením za podvod. Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec ale muže z úřadu neodvolal. Argumentoval tím, že Višváder spáchal trestný čin v době, kdy ještě nebyl exekutorem.

Podmíněný trest za podvod byl později přeměněn na nepodmíněný a na Višvádera byl vydán evropský zatykač. V březnu 2012 právníka zadrželi rumunští policisté při jeho pokusu o přechod hranice s Ukrajinou. Soudům později tvrdil, že neutíkal, ale jel si do ukrajinské banky vyřídit úvěr, díky kterému prý hodlal osmdesátimilionovou jistinu vrátit zpět na účet exekutorského úřadu. "Chtěl jsem zachránit situaci a nechtěl jsem přijít o firmu," řekl v úterý Višváder.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme