Psí útulky se po každých Vánocích rozrůstají o nová zvířata

Najít pod stromečkem štěně je hlavně pro děti, které po čtyřnohém kamarádovi často touží, velká radost. Zároveň jde o závazek na několik let dopředu. Lidé by proto měli pořízení psa zvážit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psí útulek v Maršovicích | Foto: Eva Skuhrovcová

V Česku každoročně končí v útulcích více než tři tisícovky psů. Azyl opuštěných zvířat v pražské Libni je jedním z míst, kde nechtěným čtyřnožcům pomáhají.

„Před Vánocemi máme zvýšenou poprávku po psech. U nás tím, že těch psů máme hodně a máme k nim hodně osobní vztah, tak si vybíráme, komu ty psi dáme,“ říká Hana Tesařová z útulku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o psím útulku v pražské Libni přínáší redaktorka Českého rozhlasu Andrea Skalická

V útulku se před svátky bojí dávat lidem psi, protože návratnost po období Vánoc je poměrně vysoká.

Děti mnohdy přemluví rodiče, aby jim dali štěňátko, málokdy si však rodina rozmyslí, zda se všichni opravdu chtějí se o toho psa chtějí starat a zda mají na to, aby si na sebe uvázali takovou zodpovědnost, a to třeba i na patnáct let.

Lidé se pak zbavují psů tím, že si vymyslí, že je našli. Volají do městských útulků, aby si je odvezli. Někdy je ale odvezou do lesa a nechají je tam na volno, což je ta lepší varianta, protože psa většinou někdo najde a dají ho do útulku.

Uvazují je ale také přímo u stromu, což někdy pes nepřežije. „Na vesnicích třeba i psi střílí, jsou tam mnohem drastičtější způsoby zbavování,“ vysvětluje. Nesetkala se však s tím, že by lidé dávali psi do útulku, protože je neuživí.

Lidé dávají psi do útulku například v případě úmrtí majitele nebo pokud je někdo dlouhodobě hospitalizovaný a nemůže se o psa starat.

Člověk pořízením psa přebírá jak morálně, tak ze zákona, a to na celou dobu jeho života. Mnohdy si lidé neuvědomují, že opuštěné zvíře je porušením zákona na ochranu zvířat.

„To se jim snažíme vysvětlit a ukázat cestu, jakým způsobem můžou se psem pracovat, pokud je to bezproblémové. Pokud psa nemůžeme přijmout, tak minimálně pomáháme s inzercí,“ dodává.

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme