Řadoví členové ČSSD získají větší vliv na sestavování kandidátek

Sociální demokracie bude sestavovat kandidátky pro krajské volby příští rok podle nových pravidel. Předsednictvo i ústřední výkonný výbor schválily nový volební řád. Na kandidátkách bude minimálně 40 procent žen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

38. Sjezd ČSSD v Praze, Bohuslav Sobotka a Jiří Dienstbier

38. Sjezd ČSSD v Praze, Bohuslav Sobotka a Jiří Dienstbier | Foto: Filip Jandourek

Lídry kandidátek navrhne místní organizace a grémium, pak o nich budou hlasovat řadoví členové.

„Všichni členové sociální demokracie budou vybírat lídra naší kandidátky a všichni členové sociální demokracie budou moci ovlivnit pořadí kandidátů na kandidátní listině, protože budou mít preferenční hlasy,“ vysvětluje předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka.

„Tyto své preferenční hlasy budou moci na kandidátní listině rozmístit a v případě, že těchto hlasů bude dostatek, tak se změní pořadí na kandidátní listině.“

Podle Sobotky bude na každém členovi, jestli preferenční hlasy využije nebo ne.

„Může být řada členů sociální demokracie, kteří jsou spokojení s tím návrhem kandidátní listiny. Čili v okamžiku, kdy je spokojena více než polovina z těch, co přišli hlasovat, tak já myslím, že je zřejmé, že kandidátka byla sestavena správným způsobem,“ říká šéf strany.

Podle kritiků, k nimž patří ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, jsou ale pravidla moc složitá na to, aby složení kandidátky skutečně změnila. Třeba kvůli tomu, že ke změně pořadí bude potřeba 30 procent preferenčních hlasů.

„Velmi složitý mechanismus hlasování, kdy bude velké množství neplatných hlasů, takže to reálně nebude 30 procent, ale třeba 50 - 55 procent, co budou muset získat. A to samozřejmě v podstatě nikdo nezíská,“ tvrdí Dienstbier.

Lenka Jansová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme