Riziko ztráty dotací z evropských fondů je reálné, tvrdí Špidla

Sociální demokracie chce svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny kvůli špatnému čerpání peněz z evropských fondů. Největší riziko vidí na ministerstvu školství, životního prostředí a resortu pro místní rozvoj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TK ČSSD, Vladimír Špidla

TK ČSSD, Vladimír Špidla | Foto: Filip Jandourek

Podle sociální demokracie hrozí, že Česko o část dotací přijde úplně, a nebo je dokonce bude muset vracet. O jak velkou část dotací by ale naše republika mohla přijít, je podle bývalého eurokomisaře Vladimíra Špidly z ČSSD obtížné nyní vyčíslit.

„Ale v každém případě existuje reálné riziko ztráty podle pravidla N plus tři v roce 2012,“ uvedl Špidla ve Světě o osmé. Nejohroženější jsou podle jeho slov projekty ministerstva školství, takzvaný integrovaný projekt a projekty ministerstva životního prostředí.

Podle prvního náměstka ministra pro místní rozvoj Daniela Brauna ztráta dotací sice hrozí vždy, v tuto chvíli ale riziko nevidí. O rizicích, jak řekl ve Světě o osmé, je správné mluvit, avšak podloženě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čerpání peněz z evropských fondů diskutovali ve Světě o osmé bývalý eurokomisař Vladimír Špidla z ČSSD a první náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun

„Před několika měsíci se objevily zprávy, že Česká republika ztratí desítky miliard korun z částky, která se měla vyčerpat do roku 2011, a fakt je takový, že Česká republika neztratila ani korunu,“ poznamenal Braun a pokračoval:

„ My máme model predikcí a velmi detailně sledujeme situaci v jednotlivých programech, koho zajímá stav čerpání, tak každý měsíc může najít velice detailní monitorovací zprávu na stránkách ministerstva pro místní rozvoj.“

„Rizika velmi detailně sledujeme, systematicky sledujeme nejen rychlost čerpání, ale i to, zda je nastavení programu adekvátní, a tam, kde vidíme riziko, zavádíme takzvané zesílené řízení rizik, kde se snažíme eliminovat největší problémy. A v tuto chvíli se nedomnívám, že například u Integrovaného operačního programu nějaké riziko hrozí, na rozdíl od některých jiných, které jmenoval pan bývalý komisař,“ řekl náměstek Brauna.

Největší riziko hrozí napřesrok

Podle Vladimíra Špidly nicméně riziko ztráty dotací v roce 2012 a 2013 nejenže existuje, ale navíc se zvyšuje.

„V současné době Česká republika dosáhla čerpání tak asi 16 a půl procenta, když použila platby záloh a všechny možné různé triky, kterými se dá situace alespoň účetně vylepšit. V tom dalším roce už tato možnost nebude a budeme muset během jednoho roku vyčerpat zhruba tutéž sumu, co v současné době. To je skutečně velmi nereálné,“ domnívá se Vladimír Špidla.

První náměstek ministra pro místní rozvoj přiznává, že největší riziko nám hrozí v roce 2013, kdy bude potřeba vyčerpat dvojnásobek ročních přídělů, přičemž, jak připustil, u některých operačních programů rychlost čerpání není optimální. V tuto chvíli ale riziko nevidí.

„Může do toho vstoupit to pozastavení plateb, to s Evropskou komisí řešíme. U jednoho operačního programu už se podařilo to pozastavení odstranit, u dalších bude muset Česká republika, zejména u operačních programů, u kterých se vyskytly pochybnosti, udělat opatření , která chyby napraví a předejdou dalším,“ prohlásil náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun.

mta, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme