Rodiče, kteří odmítnou očkování svých děti, nebudou trestáni

Rodičům, kteří odmítnou očkovat svoje děti, už do budoucna nečeká trest. Zlomové rozhodnutí vydal Nejvyšší správní soud - v případu manželského páru z Moravy. Povinnost očkovat totiž upravuje pouze vyhláška a ne zákon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování | Foto: Tomáš Adamec

Případ rodiny Čechových, kteří museli původně zaplatit pokutu několik tisíc korun, se vrací k Městskému soudu, který bude na základě zmíněného verdiktu rozhodovat znovu.

„Mě trochu zaskočilo, že Nejvyšší správní soud tvrdí, že v zákoně není nikde zmínka o očkování. Podle mě pořád platí zákon č. 258 z roku 2008, kde je jasně napsáno, že fyzická osoba, která žije v ČR, je povinna se podrobit stanovenému druhu pravidelného očkování,“ řekl v Ozvěnách dne Roman Chlíbek z České vakcinologické společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ozvěnách dne jsme hovořili s Romanem Chlíbkem, vědeckým sekretářem České vakcinologické společnosti

Někteří rodiče tvrdí, že je pouze na jejich rozhodnutí, jestli nechají své ratolesti očkovat. Podle Chlíbka se odpůrci očkování opírají o úmluvu o lidských právech a biomedecíně, že rodič může rozhodovat o svém dítěti.

„Na druhou stranu by rodiče měli ctít i právo dítěte – rovněž zakotvené v úmluvě - na dosažení nejvyšší dosažitelné úrovně zdravotního stavu. A nic vyššího než preventivně očkovat není,“ uvedl.

„Nejsem si jistý, jestli si česká populace v tuto chvíli uvědomuje dopad na veřejné zdraví. Nejde jen o mě jako jednotlivce a rozhoduji jen o svém dítěti, ale je potřeba vidět, že jsou to přenosná onemocnění. A tam je veřejný zájem a chráním tím i své okolí,“ dodal Chlíbek.

Katka Brezovská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme