Romský holocaust má připomínat památník v Hodoníně u Kunštátu

Plánované mezinárodní konferenční centrum na místě romského sběrného tábora ze druhé světové války v Hodoníně u Kunštátu pravděpodobně stát nebude. Přestože vláda tento záměr schválila před dvěma lety a ministerstvo školství ještě loni v létě slibovalo, že potřebných 70 milionů korun na jeho stavbu najde, teď prosazuje daleko úspornější variantu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svíčka

svíčka | Foto: Fotobanka stock.xchng

Místo centra by měl na místě vzniknout památník obětem romského holocaustu. Kabinet by měl dnes rozhodnout také o úpravě pietního místa v Letech u Písku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucím památníku v Hodoníně u Kunštátu mluvili ve Světě o deváté tiskový mluvčí ministerstva školství Václav Koukolíček a zástupce Muzea romské kultury Michal Schuster

Ve Světě o deváté tiskový mluvčí ministerstva školství Václav Koukolíček zdůraznil, že nový ideový záměr navrhuje místo velkého mezinárodního konferenčního centra vybudovat památník romského holocaustu, který by respektoval rozpočtové možnosti.

„Částka, která byla vyčleněna, byla v celkové výši 90 milionů korun, zhruba 20 milionů stál vlastní pozemek, jeho výkup. Zbývající částka 70 milionů bude použita na vybudování památníku a jeho provoz,“ uvedl Koukolíček.

Pieta nebo arogance?

Bývalý zmocněnec vlády pro lidská práva Petr Uhl ale tvrdí, že změna projektu je projevem arogance vlády vůči společnosti a její historii. Dokonce tvrdí, že takto vláda hanobí památku obětí romského holocaustu. S tím ale Koukolíček nesouhlasí.

Ustoupili jsme od původního návrhu, protože byl podhodnocený a celková částka by byla výrazně vyšší a vyžádala by si další výdaje ze státního rozpočtu. Smysl památníku bude zachován a splní vše, co se očekává, a bude důstojným místem a uctění památky obětí cikánského tábora za 2. světové války,“ připomněl Kokolíček.

Památník podle jeho slov bude poskytovat expoziční činnost a bude sloužit i ke vzdělávání. Ministerstvo při jeho přípravě bude spolupracovat s Muzeem romské kultury.

Zástupce muzea Michal Schuster ve Světě o deváté poznamenal, že areál v Hodoníně u Kunštátu si zachoval svého ducha do dnešní doby a mohla to být šance, jak se s odkazem dějin vypořádat.

„Souhlasím, že je dobře, že areál byl vykoupen a bude vybudován památník romského holocaustu, ale nevíme, jak to bude odborně zaštítěno a do jaké míry bude expozice i informační centrum rozsáhlé.“

Schuster zároveň vyjádřil odhodlání ke spolupráci s ministerstvem školstvím i budoucím správcem. „Tento tábor vznikl jako kárný, pracovní, a to roku 1940, postupně byl změněný na sběrný a sloužil k nucené koncentraci moravských Romů.“

Táborem prošlo 1400 Romů. O podmínkách svědčí vysoká úmrtnost - dosahovala 20 procent, byla vyšší než v koncentračním táboře Dachau, připomněl Schuster.

Milan Kopp, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme