S akutní péčí o slovenské pacienty by mohla pomoci Ostrava

Potíže s nedostatkem lékařů se slovenské ministerstvo zdravotnictví snaží zmírnit i s pomocí z Česka. Do zdejších fakultních nemocnic přišla žádost, zda by nemohly dočasně uvolnit některé z doktorů. Odezva byla zatím spíš negativní, ani tady není odborníků nadbytek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace ledvin v nemocnici Příbram

Operace ledvin v nemocnici Příbram | Foto: Petr Kološ

Slovenským pacientům by ale mohla pomoci ostravská fakultní nemocnice. Lékaři za hranicemi ordinovat nebudou, v Ostravě by se však mohli postarat o akutní případy. Některým slovenským nemocnicím kvůli hromadným výpovědím lékařů chybějí hlavně chirurgové, anesteziologové a neonatologové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Jak upřesnil ředitel ostravské fakultní nemocnice Svatopluk Němeček, zájem odcestovat přímo na Slovensko žádný z lékařů jeho nemocnice neprojevil.

„Ono to ani není úplně jednoduché jít do úplně cizího prostředí, kde neznáte lidi, vybavení a podobně. Na druhé straně, čím jsme připraveni Slovensku pomoci, ale zatím jsme osloveni nebyli, je to, že bychom zajistili část péče o slovenské pacienty, kteří by tuto péči potřebovali. Ale samozřejmě v prostorách Fakultní nemocnice Ostrava,“ uvedl její ředitel Němeček.

ČTĚTE TAKÉ: Slovensko je první den bez lékařů …

Zítra se má případnou pomocí Slovensku - vysláním armádních lékařů - mimořádně zabývat česká vláda. Fakultní nemocnice s uvolňováním lékařů na výpomoc ve slovenských nemocnicích nepočítají; samy totiž mají odborníků málo. Potvrdila to předsedkyně Asociace nemocnic a ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová.

„Nějaké nadbytečné kapacity nemocnice určitě nemají, takže by to muselo být řešeno nějakým způsobem přes náhradní volno, dovolenou, neplacené volno a podobně, jako soukromá aktivita těch lékařů. Protože stejně jinak si nedovedu představit, jak by se ten problém hradil.“

Vedení zdejších lékařských odborů přitom apeluje, aby jejich členové nepřijali roli "stávkokazů". Předseda LOK Martin Engel tvrdí, že péči o pacienty má zajistit slovenská vláda konstruktivním jednáním s lékaři.

„Slovenská vláda se měla snažit dohodnout na podmínkách, které by byly akceptovatelné, a nevyhlašovat nouzový stav. Z hlediska analýz, které mám, je to protiústavní krok,“ řekl Engel v Ozvěnách dne.

Případné vyslání armádních doktorů na Slovensko je podle něj v kompetenci vlády. „Myslím ale, že spektrum vojenských lékařů neodpovídá potřebnostem ve slovenských nemocnicích,“ dodal.


Silvie Mikulcová, Lenka Jansová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme