Schwarzenberg: Slováci a Češi jsou nejšťastnějším rozvedeným párem

Česko a Slovensko mají v zahraniční politice v 99 procentech shodný názor, prohlásil v Praze ministr zahraničí Karel Schwarzenberg po setkání s Miroslavem Lajčákem, staronovým šéfem slovenské diplomacie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Miroslav Lajčák na návštěvě ČR, Karel Schwarzenberg | Foto: Filip Jandourek

Shoda názorů se projevila i v případu vězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové. V bilaterálních česko-slovenských vztazích panuje podle ministrů zahraničí vynikající nálada, spolupráce obou zemí se stále prohlubuje.

Konkrétně třeba v případě zastupitelských úřadů, které patří do sféry ministrů zahraničí, bude pokračovat buď vytváření společných zastupitelských úřadů, aby to bylo levnější, anebo vzájemné česko-slovenské zastoupení, jak to funguje například v Nairobi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu slovenského ministra zahraničí Miroslava Lajčáka sleduje Martin Dorazín ze zahraniční redakce

Letos uplyne 20 let od rozdělení Československa, což Karel Schwarzenberg po setkání s Miroslavem Lajčákem komentoval následovně:

„Já vždycky bráním tomu, abychom mluvili o bratrském národu, poněvadž velmi dobře vím, že nikde se člověk nepopere tak dobře jako uvnitř rodiny. Já vždycky říkám, že jsme nejšťastnější rozvedený pár, který v Evropě znám. A to můžeme potvrdit.“

„Opravdu myslím, že vztahy se mezitím vyvíjely tak dobře, že jsou dokonce odolné něčemu, co jinak v evropské politice vždycky vadí: a sice když jsou vlády odlišného zaměření. To nám nikdy nevadilo,“ poznamenal český ministr zahraničí.

Martin Dorazín, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme