Senát rozhodne o snížení platů ústavních činitelů

Senátoři dnes budou rozhodovat o snížení platů ústavních činitelů. Změnu zákona, která sníží platy politiků, soudců a státních zástupců, už schválili poslanci, teď se čeká na stanovisko senátorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Štěch nastínil pozici ČSSD v Senátu

Milan Štěch nastínil pozici ČSSD v Senátu | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

ČSSD by se mohla v horní komoře snažit prosadit úpravu zákona tak, aby platy žalobců byly o deset procent nižší než platy soudců.

Pokud by horní komora, kde má ČSSD většinu, zákon změnila, poslanci by jej museli projednávat znovu. Sejít by se kvůli tomu museli pravděpodobně mezi Vánocemi a Silvestrem. Předseda Senátu Milan Štěch tvrdí, že i to by se dalo stihnout:

„Ten termín je záměrně volen tak, že kdyby došlo k přijetí pozměňovacích návrhů a vrácení tisku do Poslanecké sněmovny, tak sněmovna má čas na to, aby ten náš vrácený tisk znovu posoudila a samozřejmě okamžitě ho předala panu prezidentovi.“

„Takže ten černý Petr v žádném případě nebude na Senátu, pro to jsem udělal maximum. A sněmovna, když nebyla ochotná nám to dříve předat, tak si to bude muset vyřídit. Ale možná, že to dopadne tak, že by se to mohlo schválit tady v Senátu a postoupit přímo panu prezidentovi,“ říká Milan Štěch.

Pokud by se zákon do konce roku nezměnil, přestalo by platit zmrazení platů ústavních činitelů a například poslancům by plat vzrostl průměrně o 15 tisíc.

Martina Spěváčková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme