Školští odboráři budou řešit nerovnosti v platových tabulkách
Školským odborářům se nelíbí změny v platových tabulkách, které platí od ledna. Kvůli nim berou nastupující, vysokoškolsky vzdělaní učitelé často více peněz než jejich zkušení kolegové, kteří diplom nemají. Na konci května končí petiční akce, která se zaměřila právě na nerovnosti v platových tabulkách.
Nové školské tabulky jsou i tématem jednání sjezdu školských odborářů. Znovuzvolený předseda František Dobšík nechtěl před posledním sjezdovým dnem předjímat, zda učitelé kvůli nim půjdou do ulic.
„Chceme veřejné slyšení v Senátu, aby tam jednotliví ministři, kteří jsou za tuto problematiku zodpovědní, přednesli návrhy, jak toto vyřešit. A tam očekáváme, že opravdu ta karta bude na straně vlády, že je možnost změnit vládní nařízení, je možnost upravit tabulky, aby lidé, kteří odvádějí tu práci, jsou plně kvalifikovaní, se dostali na stejnou úroveň jako vysokoškoláci.“
Ministr školství Josef Dobeš ale dál na takových platových tabulkách trvá. Chce podpořit mladé, vysokoškolsky vzdělané lidi, aby šli do školství.
Závěrečný den sjezdu školských odborů se zaměří i na další problémy ve školství. Odboráři nedávno protestovali proti poklesu platů kuchařek, školníků a ostatních pracovníků ve školství, kterým od ledna klesl plat, stejně jako ostatním státním zaměstnancům, o deset procent. Řešit se ale bude například i zhoršující se klima na školách.