'Šmejdi' nabízejí zázračný přístroj na úpravu vody, podle ČOI je nebezpečný

Česká obchodní inspekce nařídila stáhnout z trhu přístroj na čištění kohoutkové vody od společnosti Aqua Consilium. Ta rozdává letáky s nabídkou rozboru vody v domácnostech za 149 korun. Jenže z testování se stane několikahodinová předváděcí akce s jediným záměrem - prodat předražený přístroj na údajné zlepšení kvality. Pití vody upravené tímto přístrojem je přitom pro lidský organismus nebezpečné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kohoutková voda

kohoutková voda | Foto: stock exchange

„Než kupovat a vozit kojeneckou vodu, tady budete mít kojeneckou vodu na tuty. Je to i mobilní, takže si tady vycvaknete hadičky, takhle to vezmete v podpaží a odvezete to na chalupu nebo kam chcete.“

Tak popisuje v nahrávce, kterou má Český rozhlas k dispozici, prodejce společnosti Aqua Consilium stříbrný přístroj ve velikosti kávovaru v mělnické domácnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přístroj na čištění vody, nabízený v rámci předváděcích akcí, je podle ČOI zdraví nebezpečný. Podrobnosti zjišťovala Barbora Kladivová

Z údajně nekvalitní kohoutkové vody má přístroj vyrobit čistou a zdravou vodu, tvrdí prodejce na nahrávce:

„Látky, které jsou ve vaší vodě, se usazují v ledvinách, jsou z toho ledvinové kameny a ucpávají se cévy. To je prakticky problém tvrdé vody.“

Jenže údajně zázračný přístroj v hodnotě 20 tisíc korun mění podle laboratorních výsledků, které si nechala zpracovat Česká obchodní inspekce, vodu na téměř destilovanou a navíc s bakteriemi.

Podle primáře interního oddělení z Thomayerovy nemocnice v Praze Pavla Kohouta pití vody bez minerálů přináší zdravotní rizika. „Člověk by mohl mít dlouhodobě zdravotní problémy. Částečně to může být osteoporóza, ale mohou to být i změny srážlivosti. Ten člověk je jakoby otrávený vodou,“ upozorňuje lékař.

Prodejce využívá obratně umění předváděcích akcí i ve stanovení celkové ceny přístroje. Jak je patrné z nahrávky, z mělnické domácnosti volá svému nadřízenému a diktuje mu výsledky rozborů vody. Na jejich základě stanovuje jeho údajný kolega na telefonu slevu 5000 korun na přístroj Aqua Pro.

Firma nekomunikuje, na adrese z rejstříku nesídlí

Získat vyjádření firmy Aqua Consilium není snadné. V sídle na Praze 5, které má uvedené v rejstříku, společnost ve skutečnosti nesídlí. Stejnou adresu používá 75 jiných společností.

Navíc firma v současné době předělává svoje internetové stránky, a data tak nejsou aktuální. Telefonní číslo uvedené na letácích společnosti je vypnuté, Český rozhlas proto zkusil zavolat i přímo prodejci. Ani ten ale na dotazy nereagoval.

Při předchozích pokusech firmu kontaktovat komunikovala pouze přes e-mail. „Na vámi zaslanou žádost bohužel nemůžeme odpovědět, neboť se jedná o obchodní tajemství a know-how společnosti,“ uvedla společnost v odpovědi.

Prodejce podle inspekce klamal spotřebitele

Česká obchodní inspekce před přístrojem Aqua Pro varuje a nařídila stáhnout výrobek z trhu.

„V tomto případě šlo také o klamání spotřebitele a za klamavou obchodní praktiku hrozí sankce až do výše pěti milionů korun. O pokutě se ale rozhoduje právě teď ve správním řízení,“ říká mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Inspektoři zároveň nabádají spotřebitele, aby si obchodníky nepouštěli domů. Lidé tam totiž ztrácejí obezřetnost.

ČRo, Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme