'Šmejdi' prodávající údajně zázračné zdravotní pomůcky se odvolali, seniorům zatím peníze nevrátí

Desítky seniorů stále čekají, jestli dostanou zpět peníze za údajně léčivé pomůcky od firmy Bio Natural Medical. Lidé si u společnosti nakoupili zboží za desítky tisíc korun. Když ale chtěli odstoupit od smlouvy, firma jim nevyhověla. Seniorům dal za pravdu už letos na jaře Obvodní soud pro Prahu 7. Společnost se ale odvolala. Spor tak míří k pražskému městskému soudu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Dvaaosmdesátiletá seniorka Eva z Prahy se koncem listopadu vydala na vánoční nákupy. V obchodním centru ji ale oslovili dotazovatelé s prosbou o pár informací. Paní Eva jim ochotně odpověděla a dala jim na sebe i telefonní číslo. Koncem listopadu se jí ozvala společnost Bio Natural Medical (BNM), že prý vyhrála dárek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Společnost Bio Natural Medical, která seniorům prodávala léčivé pomůcky, ale nevyhověla jejich žádostem o odstoupení od smlouvy, se odvolala proti rozsudku obvodního soudu

„V hodnotě tisíc korun z Centra zdraví. Dohodli jsme se, že přijdu do Argentinské ulice,“ vypráví Eva.

V sídle společnosti, která se specializuje na prodej údajně zázračných zdravotních pomůcek pro seniory, pak začala předváděcí akce. Nabízenému zboží neodolala ani paní Eva. Domů si odnesla speciální matraci v hodnotě 80 tisíc korun. Díky slevě, kterou na místě vyhrála, za ni zaplatila 20 tisíc.

'16 tisíc v tahu'

Eva si ale vše rozmyslela a druhý den šla do sídla společnosti znovu, aby smlouvu zrušila. Jenže narazila. Po tříměsíčním vyjednávání jí firma nakonec vrátila jen 4000 korun. „Takže mám 4 tisíce, matračku a 16 tisíc v tahu,“ dodává Eva lakonicky.

Podobně jsou na tom i desítky dalších seniorů. Letos v březnu jim ale svitla naděje v podobě nepravomocného rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 7, který řekl, že by firma BNM měla peníze seniorům vrátit. Prodávala totiž zákazníkům zboží mimo obchodní prostory.

Společnost se ale proti verdiktu odvolala. Její reakci se Český rozhlas opakovaně snažil získat, ale neúspěšně. Navíc BNM má v současné době firemní dovolenou. Podle jednoho ze spolupracovníků společnosti a dodavatele zboží, kterého jsme zastihli v Argentinské ulici, je těžké se k vedení vůbec dostat.

Senior vyhrál soud se 'šmejdy', firma mu musí vrátit peníze i s úroky

Číst článek

Spor tak míří k pražskému městskému soudu. Podle právníka Viktora Rossmanna, který seniory zastupuje, jde jen o prodlužování sporu. „Podle mé zkušenosti firma pouze hodlá prodloužit dobu, kdy se klienti nedostanou k penězům, které jí vyplatili,“ domnívá se Rossmann.

V minulosti už společnost BNM pokutovala Česká obchodní inspekce (ČOI) i živnostenský úřad. Od ledna začal platit nový zákon o ochraně spotřebitele a lidé tak nesmí za zboží zaplatit jak na předváděcí akci, tak sedm dní po ní. I přesto už ale kontroloři zaznamenali, že prodejci zákon nedodržují.

„Česká obchodní inspekce má v tuto chvíli zmapovaných několik podobných případů a povede správní řízení v této věci,“ říká mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Za to, že společnosti nedodržují část zákona o ochraně spotřebitele, jim hrozí až dvoumilionová pokuta.

Šmejdi - příklady soudních sporů | Foto: Český rozhlas

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme