Smlouvy na informační systém pro úřady práce prověří ÚOHS

Antimonopolní úřad se bude zabývat smlouvami na nový informační systém úřadů práce, kvůli kterému se na začátku roku téměř zhroutil systém rozdělování dávek. Návrh na zrušení smlouvy a jejích dodatků mezi ministerstvem práce a firmou Fujitsu podala společnost Student Agency podnikatele Radima Jančury.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radim Jančura, ředitel společnosti Student Agency | Foto: Alžběta Švarcová

Jančura se domnívá, že vše šlo pořídit za čtvrtinovou cenu oproti současným zhruba dvěma miliardám korun. Ministerstvo na software nevypsalo tendr, ale využilo rámcové smlouvy na informační systémy jiné státní složky, a to ministerstva vnitra.

Radim Jančura očekává, že antimonopolní úřad rozhodne tak, že celou zakázku zruší.

„To znamená, že ten dodavatel nebude moct plnit a že bude muset být vypsáno nové výběrové řízení. V takovém případě se ukáže, že tento software na základě nového výběrového řízení nemůže stát dvě miliardy, ale řekněme 500 milionů korun.“

„A hlavně by mohly být využity fondy z Evropské unie, které by 85 procent této částky zaplatily. Takže stát by získal tento systém takřka zadarmo,“ tvrdí Jančura.

Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) jakákoli obvinění odmítá. Podle něho resort při zadávání zakázky postupoval správně a do roku 2015 má tímto způsobem naopak ušetřit až 1,5 miliardy korun.

„Je naprosto jasné z našeho pohledu, z dokladů, které jsou všechny zveřejněny na webu ministerstva práce a sociálních věcí, že podle našich právních analýz jsme v tom procesu nepochybili.“

„Pro mě je důležité, že nové informační systémy, jejich provoz, šetří stamiliony korun všem našim občanům,“ říká ministr Drábek.

mta, Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme