Sněmovna schválila zákon o protikomunistickém odboji

Účastníci protikomunistického odboje by mohli dostat ocenění sto tisíc korun, pozůstalí po nich pak poloviční částku. V případě, že by měli odbojáři podprůměrný důchod, byl by jim dorovnán. Počítá s tím návrh zákona o protikomunistickém odboji, který dnes i s některými úpravami, které navrhli sociální demokraté, schválila drtivá většina přítomných poslanců. Komunisté neuspěli s pokusem zamítnout zákon jako celek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 15.6.2011.

Poslanecká sněmovna 15.6.2011. | Foto: Filip Jandourek

Pro předlohu, kterou sepsali koaliční poslanci spolu s historiky, hlasovalo 132 ze 175 přítomných poslanců. Normu teď posoudí Senát. Pokud jej schválí a pak podepíše prezident, začne platit symbolicky 17. listopadu.

Šéf sněmovního klubu TOP 09 Petr Gazdík tvrdí, že Česko zákon o třetím odboji nutně potřebuje. „Určitě je velmi pozitivním faktem, že konečně 21 let po listopadové revoluci má Česká republika zákon o třetím odboji. A lidé, kteří aktivně bojovali proti komunistickému režimu, dosáhnou svého ocenění.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Milady Richterové o zákonu o protikomunistickém odboji ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Za hlavní pak Gazdík považuje, že tito lidé dostanou morální satisfakci za to, co vykonali pro zemi a národ.

Naopak proti schválení zákona byli komunisté. Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik si myslí, že ho české právo nepotřebuje.

„Jsme přesvědčeni o tom, že je to zákon, který spíše mistruje historii, který je nadbytečný, má dát spíše další práci Ústavu pro studiu totalitních režimů. A podle našeho soudu je to zákon, který je vysoce politickým, symbolickým aktem vítězů vůči poraženým,“ míní Kováčik.

Zákon na základě debaty historiků, dalších odborníků a poslanců také vymezuje, kdo bude mít na ocenění účastník protikomunistického odboje a s tím spojené výhody nárok.

Osvědčení bude vydávat ministerstvo obrany

„Nárok na finanční částku nebo kompenzaci by měli mít lidé, kteří se aktivně z vlastního rozhodnutí zapojili do boje proti komunistickému režimu, kteří nějakým způsobem za to bylo postiženi a poškozeni, a kteří se nějaký delší čas v tom boji angažovali,“ přiblížil v Ozvěnách dne jeden z předkladatelů návrhu zákona, poslanec za ODS Marek Benda.

Dodal, že o nároku by v prvním stupni mělo rozhodovat ministerstvo obrany na základě stanoviska Archivu bezpečnostních složek nebo Ústavu pro studium totalitních režimů. MO má podle něj s touto agendou zkušenosti, protože dělalo první i druhý odboj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne byli jeden z předkladatelů zákona o protikomunistickém odboji Marek Benda z ODS a předseda KSČM Vojtěch Filip.

„A na návrh ČSSD byla také schválena odvolací komise, která bude složena z osobností jmenovaných prezidentem, sněmovnou, Senátem a radou Ústavu pro studium totalitních režimů,“ doplnil.

Zákon je v rozporu s ústavou, tvrdí šéf KSČM

Komunisté se dnes ve sněmovně neúspěšně pokusili zamítnout zákon jako celek, protože jak v Ozvěnách dne uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip, podle nich rozděluje českou společnost.

„A to tím způsobem, že to uznání vlastně patří lidem jen v určité kategorii, přestože mají možná ‘méně zásluh‘ než ti, kteří se zapojili aktivně, ale byli členy komunistické strany třeba do roku 1968 nebo v jiném období,“ uvedl.

„A potom je tady ještě kategorie lidí, kteří tehdy odpovědně plnili úkoly na svých pracovištích, ale mají být z toho vyčleněni, přestože proslavili ČR poměrně výrazným způsobem. A rozdělení lidí, kteří jsou si rovni ve svých právech podle ústavy, my nepodporujeme,“ dodal.

Milan Kopp, Milada Richterová, Martina Spěváčková, Eva Presová, bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme