Soud potvrdil podmínku muži, který na internetu nelegálně sdílel přes milion písniček a filmů

Neoprávněně vydělával na skladbách a filmech bez autorských práv. Teď mu Nejvyšší soud potvrdil podmínku. Jde o muže z Prostějovska, který na internetu sdílel víc než milion nelegálních souborů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudy, jednací síň (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Případ je ojedinělý v tom, že se nejednalo o pouhé a často běžné sdílení písniček a filmů. Muž navíc vybudoval elektronický obchod, kde nabízel trička a další suvenýry s citáty a obrázky seriálových a filmových hrdinů.

Nejvyšší soud proto jasně řekl, že rozsahem obviněný obchodník naprosto vybočil z běžných soukromě právních vztahů, a potvrdil mu podmínku.

Poškozená filmová a hudební studia, která se domáhala náhrady škody, soud odkázal na občanskoprávní řízení. Soudní bitva tak zřejmě ještě neskončila.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problému nelegálního stahování děl na internetu mluvil v Ranním Radiožurnálu spisovatel, publicista a vydavatel internetového deníku Neviditelný pes Ondřej Neff

Paradoxní je, že muž se mohl stíhání vyhnout. Na nezákonné chování ho totiž v předstihu upozorňovala Česká protipirátská unie.

Jenže odsouzený si myslel, že jeho chování není natolik společensky škodlivé, aby ho za něj museli stíhat. A dokonce tvrdil, že provozování fanouškovských stránek a prodej suvenýrů není trestným činem.

Publicista a vydavatel internetového deníku Neviditelný pes Ondřej Neff se nicméně domnívá, že uživatele do tohoto nelegálního byznysu bezděky tlačí sami majitelé autorských práv, hlavně filmových.

„Já se domnívám, že tady jde o to, že ti majitelé práv, hlavně filmové společnosti, by měli využít všech technických a komerčních prostředků, aby uživatelům nabídli placený luxusní servis s přidanou hodnotou. A pak lidé budou daleko méně načerno stahovat.“

„Ale dneska je situace taková, že když chcete nějaký archivní film, tak vám v podstatě nezbude nic jiného, než to stáhnout načerno,“ míní Ondřej Neff.

Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme