Státní pohřeb Václava Havla bude v pátek v poledne

Zesnulý exprezident Václav Havel bude mít státní pohřeb, který začne v pátek v poledne. Zřejmě se uskuteční v chrámu sv. Víta. Dohodli se na tom dnes Dagmar Havlová a prezident Václav Klaus.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel Václav Havel

Zemřel Václav Havel | Foto: Filip Jandourek

Schůzky k přípravám smutečního obřadu se zúčastnil také pražský arcibiskup Dominik Duka.

„Pro katedrálu vlastní, za církevní část, (obřad) začíná zádušní mší, to znamená takzvaným rekviem, což je zpívaná bohoslužba,“ uvedl arcibiskup.

Počet pozvaných hostů má být podle něj přizpůsoben kapacitě katedrály. „Ukazuje se, že katedrála je pro potenciální počet zahraničních hostí malá.“

ČTĚTE TAKÉ: K chalupě na Hrádečku lidé stále nosí květiny a zapalují svíčky

Na pohřeb Václava Havla se do Prahy chystají hlavy států i významní politici. Svou účast potvrdili americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová se svým manželem, očekáváni jsou i rakouský a polský prezident, německá kancléřka Angela Merkelová či prezident Christian Wulff.

Z Polska přijede i exprezident Lech Walesa. Bývalý německý prezident Richard von Weizsäcker Českému rozhlasu řekl, že ze zdravotních důvodů na rozloučení s Václavem Havlem nedorazí.

Účast většiny státníků zatím ještě není potvrzena. Rozhodnutí padne až poté, co se definitivně stanoví termín pohřbu.

V 16 hodin se také sejde vláda, aby rozhodla o státním smutku a také možnosti uctít Václava Havla speciálním zákonem za zásluhy o stát. První český prezident zemřel v neděli ve věku 75 let.

Zítra od 19 hodin za něj budou sloužit rekviem v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze. Mši povede Havlův dlouholetý přítel, duchovní Tomáš Halík.

Martin Drtina, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme