Středoškolák vyhrál soutěž s projektem, který už existuje

Na Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež vyhrál hlavní cenu mladý vědec, student gymnázia v Litomyšli. Uspěl s projektem, který má pomoci paralyzovaným lidem ovládat počítač očima. Jenže takový vynález už v České republice je a jeho autorka nyní tvrdí, že studentova práce je plagiát.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učebna

Učebna | Foto: Tomáš Adamec

Marcela Fejtová z elektronické fakulty ČVUT se svým týmem představila svůj vynález v roce 2008. Má na něj autorská práva i certifikát. Vadí jí proto, že student práci prezentuje jako svůj nápad. A nepřiznal ani, že se jejím projektem inspiroval.

„Na začátku jsme si mysleli, že jde jenom o nedorozumění. Rozhodně nepopíratelné je, že je šikovný. Problém ale je, že si nemůže to své zařízení prohlašovat za vynález a za svou práci, když něco takového je známé, průmyslově ochráněné a používané,“ říká Fejtová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu v Odpoledním Radiožurnálu přiblížila reportérka Klára Bílá

Mladý vědec obvinění odmítá

Podle Fejtové si student, gymnázium i organizátoři festivalu měli tuto skutečnost ověřit. Její vynález se totiž několikrát objevil v médiích. Oceněný mladý vědec Filip Naiser ale odmítá, že jde o plagiát.

„Je používáno v podstatě amatérských technologií. Moc jsem ten projekt nezkoumal a myslím si, že nebyla ani možnost, jak získat jejich kódy nebo nějaké algoritmy nebo způsob, jakým oni provádějí analýzu obrazu,“ namítá student.

Fejtové navíc vadí i to, že Filip bude výherní projekt prezentovat na soutěži ve Spojených státech.

„Je zarážející, že je vůbec něco takového napadlo, protože ten systém, to zařízení je hodně mediálně známé jak v Čechách, tak v zahraničí. Myslím si, že jestli tam na to někdo přijde, tak by to mohlo vrhnout černý stín na Českou republiku,“ tvrdí Fejtová.

Podle předsedy komise festivalu Stanislava Medřického nemůže být sedmnáctiletý student konkurentem profesionálního výzkumného pracoviště.

Projekt posoudí experti

„My budeme v každém případě žádat o expertní posouzení, kde je vlastně pravda. V každém případě, cílem práce toho Filipa nebylo zavádět něco do výroby. Ale co je podstatné: pokud přemýšlí nad tím, co se děje a přináší řešení, tak já ho za to přece nemůžu perzekuovat,“ myslí si Medřický.

Za Filipa se postavila ředitelka gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli, kde Filip studuje, Ivana Hynková.

„Náš student ani gymnázium nebude v žádném případě tento výrobek vyrábět. Tento výrobek byl určen pouze pro soutěž, a jak už Filip řekl, i pomoc jejich rodinnému známému,“ hájí studenta ředitelka.

I tak ale Marcela Fejtová žádá od studenta omluvu a čestné prohlášení, že už nadále nebude bez jejího písemného souhlasu používat výsledky její práce a prohlašovat je za své. Jinak podá žalobu.

Marika Táborská, Klára Bílá, Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme