'Trafiky' pro rebely z ODS prošetří policie, trestní oznámení podal advokát Láska
Premiér Petr Nečas a tři bývalí poslanci ODS čelí trestnímu oznámení kvůli údajné korupci. Podal ho advokát Václav Láska. Podle něj poslanci přijetím výhodných postů obdrželi úplatek za hlasování pro zachování vlády. Žádný z aktérů se zatím k obvinění z údajné korupce nevyjádřil.
„Podstata deliktu je v tom, že páni poslanci se vzdali svých poslaneckých mandátů za osobní výhodu, kterou jim za to přislíbil pan premiér a která spočívá v jiných lukrativních manažerských postech,“ řekl Láska ve vysílání Radiožurnálu.
Dnes už bývalí poslanci Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr se vzdali mandátu poslance před hlasováním o daňovém balíčku, se kterým nesouhlasili. Sněmovna pak klíčové změny prosadila a zažehnala několikatýdenní vládní krizi.
Advokát Václav Láska a předseda senátního klubu za ODS Jaroslav Kubera mluvili o tom, jaký smysl má podání trestního oznámení
Za to měli podle Lásky rebelové v řadách ODS dostat místa ve významných firmách. Šnajdr byl v prosinci jmenován do dozorčí rady společnosti Čepro, Fuksa v lednu zamířil do čela Českého Aeroholdingu. Tluchoř podle médií získá místo v ČEZ, on sám to ale popřel.
„Já bych považoval za úspěch, kdyby policie a potažmo státní zastupitelství jasně řeklo, kde v podobných případech vidí hraniční linku mezi povolenou politikou a mezi trestným činem. Já se domnívám, že toto jednání bylo za tou linkou,“ vysvětlil Láska. Příliš ale nevěří tomu, že případ nakonec skončí až u soudu.
Návrh podal advokát a spolupracovník Transparency International Láska už v lednu na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, žalobkyně ale oznámení odmítla, prý bez udání důvodu.
„To jsem si odstěžoval k městskému státnímu zastupitelství a to dnes rozhodlo, že takový postup je nezákonný, zrušilo ho, a navíc přímo nařídilo, aby se trestní oznámení prověřilo v rámci trestního řízení,“ potvrdil Láska.
„Městské státní zastupitelství v Praze provedlo dohled nad postupem Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, které tuto věc uložilo, a městské státní zastupitelství v rámci dohledu shledalo tento postup předčasným a uložili jsme tedy obvodnímu státnímu zastupitelství, aby oznámení postoupilo policejnímu orgánu k prověření,“ vysvětlila mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.
Kubera: Je to nemorální, ale trestní oznámení nic nevyřeší
Předseda senátního klubu za ODS Jaroslav Kubera sice je obecně proti udělování trafik, podání trestního oznámení ale považuje za pokus o zviditelnění.
Komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko si myslí, že přidělování postů je sice neetické, neodpovídá ale trestnímu oznámení
„Já s tím nesouhlasím, ale zrovna tak nesouhlasím s tím, abychom to šetřili trestním oznámením. Vždyť se z toho zblázníme. Tady se obchodní právo, občanské právo, politika řeší přes trestní oznámení,“ upozornil.
Dodal, že během vyšetřování policie nemusí od zainteresovaných politiků vůbec nic zjistit, pokud exposlanci využijí právo nevypovídat o věcech, které se dozvěděli v souvislosti se svým mandátem.
„Policie ani soudy v tomhle žádné stanovisko vynést podle mého názoru nemůžou. Můžou říct, že je to nemorální, ale to je tak všechno. A to můžeme říct i bez toho, že bychom to museli hnát k soudu nebo přes stání zastupitelství a policii,“ uzavřel Kubera.