ÚS definitivně odmítl Okamurovy výhrady proti prezidentské volbě

Ústavní soud zamítl i zbývající body stížnosti senátora Tomia Okamury, který byl vyřazen z prezidentské volby. Se zprávou, že už je rozhodnuto, přišel jako první deník Právo. Své rozhodnutí týkající se ústavnosti prováděcího zákona o přímé volbě soud oficiálně oznámí ve čtvrtek, tedy den před prvním kolem hlasování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomio Okamura | Zdroj: ČTK

Podle informací Radiožurnálu je jisté, že Ústavní soud Okamurovi nevyhověl. Jak přesně, se ale dozvíme až za dva dny. Proto se k tomu ani Tomio Okamura zatím nechce vyjadřovat:

„Navíc jsem včera ještě doplňoval na Ústavní soud zpřesnění odůvodnění mojí ústavní stížnosti. I z tohoto pohledu tedy nevím, co a jak Ústavní soud vlastně rozhodl,“ uvedl v reakci na tyto informace Okamura.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o rozhodnutí Ústavního soudu zjišťovala reportérka Alžběta Havlová

Ústavní soud už minulý týden nevyhověl senátorovi v bodu, který se týkal termínu voleb. A Tomio Okamura k tomu mimo jiné řekl, že při rozhodování Ústavního soudu zvítězil termín prezidentské volby nad právem. Předseda ÚS Pavel Rychetský přitom už dříve Okamurovu stížnost označil za "fundovanou, a nikoli frivolní".

Tomia Okamuru vyřadilo z prezidentské volby ministerstvo vnitra kvůli neplatným podpisům na petici. Senátor chtěl vedle uznání své kandidatury dosáhnout i zrušení části ústavy a některých zákonů, které se přímé prezidentské volby týkají.

Ústavní soudce žádal například o vypuštění ústavní podmínky 50 tisíc podpisů pro nezávislé uchazeče o post prezidenta. Důvodem stížnosti byl také nekontrolovatelný postup ministerstva vnitra a nemožnost domoci se přezkoumání u Nejvyššího správního soudu.

Okamura sepsal své výhrady k přímé volbě na 26 stran. Zákon o přímé volbě i prováděcí normu v ní označil za paskvil. Ke stížnosti pak dodal ještě 18 příloh.

Alžběta Havlová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme