ÚS definitivně odmítl Okamurovy výhrady proti prezidentské volbě

Ústavní soud zamítl i zbývající body stížnosti senátora Tomia Okamury, který byl vyřazen z prezidentské volby. Se zprávou, že už je rozhodnuto, přišel jako první deník Právo. Své rozhodnutí týkající se ústavnosti prováděcího zákona o přímé volbě soud oficiálně oznámí ve čtvrtek, tedy den před prvním kolem hlasování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomio Okamura | Foto: ČTK

Podle informací Radiožurnálu je jisté, že Ústavní soud Okamurovi nevyhověl. Jak přesně, se ale dozvíme až za dva dny. Proto se k tomu ani Tomio Okamura zatím nechce vyjadřovat:

„Navíc jsem včera ještě doplňoval na Ústavní soud zpřesnění odůvodnění mojí ústavní stížnosti. I z tohoto pohledu tedy nevím, co a jak Ústavní soud vlastně rozhodl,“ uvedl v reakci na tyto informace Okamura.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o rozhodnutí Ústavního soudu zjišťovala reportérka Alžběta Havlová

Ústavní soud už minulý týden nevyhověl senátorovi v bodu, který se týkal termínu voleb. A Tomio Okamura k tomu mimo jiné řekl, že při rozhodování Ústavního soudu zvítězil termín prezidentské volby nad právem. Předseda ÚS Pavel Rychetský přitom už dříve Okamurovu stížnost označil za "fundovanou, a nikoli frivolní".

Tomia Okamuru vyřadilo z prezidentské volby ministerstvo vnitra kvůli neplatným podpisům na petici. Senátor chtěl vedle uznání své kandidatury dosáhnout i zrušení části ústavy a některých zákonů, které se přímé prezidentské volby týkají.

Ústavní soudce žádal například o vypuštění ústavní podmínky 50 tisíc podpisů pro nezávislé uchazeče o post prezidenta. Důvodem stížnosti byl také nekontrolovatelný postup ministerstva vnitra a nemožnost domoci se přezkoumání u Nejvyššího správního soudu.

Okamura sepsal své výhrady k přímé volbě na 26 stran. Zákon o přímé volbě i prováděcí normu v ní označil za paskvil. Ke stížnosti pak dodal ještě 18 příloh.

Alžběta Havlová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme