Ústavní soud zamítl změny zákona o soudech a soudcích

Zákon o soudech a soudcích zůstává beze změny. Ústavní soud zamítl návrh Nejvyššího soudu na změnu části, která soudcům zakazuje vystupovat v soudních a správních řízeních jako zmocněnci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Nejvyšší soud tvrdil, že ustanovení je v rozporu s ústavním pořádkem. Ústavní soud v něm naopak vidí záruku nestrannosti rozhodování soudů a důstojnosti soudcovské funkce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O verdiktu Ústavního soudu informovala ve Zprávách o čtvrté Z. Kopuletá

Návrh podal Nejvyšší soud v souvislosti s případem brněnského soudce, který se nechal pěti příbuznými a známými zmocnit k nahlížení do spisů. Vrchní soud v Olomouci mu za to v kárném řízení udělil důtku. Soudce se ale proti tomu odvolal k Nejvyššímu soudu.

Ten kárné řízení přerušil a obrátil se na Ústavní soud s názorem, že napadené ustanovení je v rozporu s ústavou zaručenými právy.

Jak ale v odůvodnění rozhodnutí uvedla soudkyně zpravodajka Vlasta Formánková, pokud by soudce mohl zastupovat byť osoby blízké, nelze vyloučit, že by mohlo dojít k narušení důvěry v nestranné a nezávislé rozhodování soudů.

Milan Kopp, Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme