V Česku začíná kampaň Fairtradová města

V České republice startuje kampaň Fairtradová města. Jde o iniciativu, která podporuje způsob obchodu zaručující producentům z rozvojových zemí spravedlivou odměnu za jejich práci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V obchodě lze zakoupit denně čerstvé pečivo, ovoce a zeleninu, ale také oblečení z biobavlny a fair trade koření či rýži | Foto: Jiří Hejkrlík

Vanda Jarošová ze Společnosti pro Fair Trade poznamenává, že v České republice zatím není ani jedno město, které by se mohlo značkou fair trade pochlubit. Největšími adepty jsou Litoměřice, Vsetín, Třebíč a Brno.

Značka kromě jiného městům umožní posílit jejich dobré jméno, dodává Vanda Jarošová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fair Trade.mp3

„Především to, že Fairtradová města poskytují městům možný nástroj k naplňování veřejných politických cílů v oblasti udržitelného rozvoje, ale zároveň jsou i marketingovým nástrojem, díky kterému vlastně města ukazují svým občanům, ale i partnerům svou společenskou odpovědnost.“

Město se fairtradovým stane například tím, že kupuje fairtradové výrobky, podporou místních organizací a médií, vznikem řídící skupiny nebo zajištěním dostupnosti fairtradových výrobků.

Kampaň je namířena nejen na města, ale i obce, jednotlivé městské části, školy, univerzity nebo církve. Jejím cílem je podpora fairtradových produktů v České republice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fairtradová města.mp3

Značku Fairtradeové město vlastní už přes devět set měst v 19 zemích světa - od britských měst, která byla kolébkou této myšlenky, přes Německo, Rakousko až po Belgii.

„Už nějakou dobu máme na radnici kantýnu, kde se prodávají fairtradové produkty. To už funguje nějakou dobu. Nově město ale jedná o tom, že bude fairtradové produkty kupovat i pro městská zařízení jako jsou školky, hasičskou stanici nebo domov důchodců. Chceme všechny nejprve ale informovat. Teď ale také diskutujeme o možnost kupovat fairtradový kámen na náhrobky pro městský hřbitov. S městským architektem jsme se navíc také bavili o tom, zda by šlo používat tento kámen jako dlažební kostky,“ říká pro Radiožurnál Silvia Hessová z městského úřadu v Hannoveru.

Producenti a dodavatelé jsou certifikováni v rámci fairtradového systému a na dodržování dohlíží mezinárodní organizace Fair Trade Liberian Organization, která se stará o podmínky a kritéria.

Lucie Husárová 1, Kateřina Procházková, Michaela Vydrová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme