Varnsdorf bude dál prodávat obecní byty

Hlavními podezřelými s takzvaným dovozem nepřizpůsobivých jsou realitní kanceláře a majitelé velkého množství bytů. Kupříkladu ze Šluknovska sice zatím nikdo nepřinesl konkrétní důkaz, podezření ale zůstává.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace a pochod za odvolání vedení města Varnsdorf. | Foto: Filip Jandourek

Podnikatelé s bydlením by se ale k tomuto byznysu těžko dostali, kdyby nebylo zastupitelů, kteří v minulosti obecní byty prodávali ve velkém a to za velmi nízké ceny. A například ve Varnsdorfu v tom - přes dnešní problémy - hodlají pokračovat.

„Já jsem tady největší spokojenec. Bydlel jsem na ubytovně 11 let a platil tam 13 tisíc. Teď platím 5,5 plus energie. To je jasné, to se musí platit. Je tady čistota, paráda.“ Mladý muž také přiznává, že dostává od státu příspěvek na bydlení, jméno ale prozradit nechce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o prodeji bytů ve Varnsdorfu natočil reportér Ľubomír Smatana

Nájem kolem pěti tisíc korun za jedna plus jedna je oproti cenám v městských bytech více než dvojnásobný. A to už považují demonstranti z náměstí za byznys se sociálními dávkami. Mezi nimi i školník Radek:

„Tam, si myslím, že už byl určitý plán, že se to takhle udělá, že na tom někdo vydělá. Je to nefér vůči ostatním.“

Nemajetní nájemníci

Přednostní právo na nákup bytů sice měli nájemníci, jenže někteří z nich ani cenu v řádu desítek tisíc korun nemohli zaplatit. Půjčku kvůli nízkým důchodům nebo v nezaměstnanosti nedostali a město jim nijak nepomohlo. Místostarosta Varnsdorfu Karel Dubský privatizaci obhajuje.

„Lidi podnikají prostě legálně. Nájemci byli několikrát vyzváni, aby si byty koupili. Ale prostě nebyla vůle, tak se pak prodaly dál.“ Odmítá, že by nájem městu prodejní cenu za rok, dva vrátil. „Domy už byly v takovém stavu, že další servis by město zatěžoval. Město nemá zájem, aby vlastnilo jakýkoli kohoutek nechce další kohoutek.“

Varnsdorf - radnice | Foto: Dagmar Cestrová

A tak se stal majitelem mnoha kohoutků v mnoha bytech i varnsdorfský rodák Jan Němec, který věděl, že levný byt od města může obratem prodat za trojnásobek.

Za jeden milion korun si mohl podnikatel ve Varnsdorfu koupit klidně i deset bytů. Proto dnes město sklízí plody svého rozhodnutí v podobě sociálních nepokojů, ovšem v prodeji bytů hodlá pokračovat. Místostarostovi Dubskému chvíli trvá, než záměr radnice přizná.

„Myslím, že jo, určitě. Žádní riziko jsem neviděl. Kupoval jsem je s tím, že je budu dlouhodobě pronajímat. Ubytováváme pouze slušné lidi, ať jsou černí nebo bílí. Nespekuluji s cenami, neprodávám byty. Spíše vykupuji a ubytovávám lidi.“

Prostor po spekulace

„Už jsou tam zbytkové části bytů určené k privatizaci. Mezi 500 – 600 bytyů. Určitě je prodávat budeme.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Autor reportáže Ľubomír Smatana poak o tématu mluvil i v Ozvěnách dne

600 bytů je asi čtvrtina z bývalého městského bytového fondu. Radnice bude podle místostarosty prý tentokrát prodávat obezřetněji. Ovšem prioritou je opět naplnit městskou kasu.

Autor reportáže Ľubomír Smatana v Ozvěnách dne připomněl, že v sociálních bytech majitele z reportáže bydlí slušní lidé. „Ve srovnání s městskými byty platí asi trojnásobný nájem, a tak je zřejmě prostor pro spekulece, kdy si třeba varnsdorfští obyvatelé myslím, že majitelé vydělávají.“

Spojitost mezi velkou koncentrací osob, které hradí své ubytování ze sociálního příspěvku, a sociálními nepokoji na severu označil za mýtus. „Třeba ve Varnsdorfu klesl počet žadatelů o doplatek na bydlení oproti loňsku o 25, celkem je to letos 91 žadatelů. V Rumburku je to 200 žadatelů ročně, číslo se zásadně obdobně ve Šluknově,“ zdůraznil Smatana.

Podle jeho názoru by města měla pomáhat lidem, kteří v obecních bytech dlouhá léta bydlí, avšak nemají na jejich koupi. A tak je získají třetí osoby, která je obratem mohou prodat s několikanásobným ziskem.

Přímý přenos diskuse

Radiožurnál vysílá zítra, v úterý 27. září po 17. hodině z Varnsdorfu veřejnou debatu.

S Martinem Veselovským bude diskutovat starosta Varnsdorfu Martin Louka, poslankyně Ivana Řápková, majitel varnsdorsfské ubytovny Sport - Jan Ruszó a ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování, Martin Šimáček.


Zvětšit mapu

Milan Kopp, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme