Vláda projedná návrhy smluv o majetkovém vyrovnání s církvemi

Smlouvy o peněžním vyrovnání státu a církví v rámci nedávno schválených restitucí dnes projedná vláda. Kabinet je chce podepsat už tento pátek. Dohody počítají i s možností využití dluhopisů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády České republiky

Úřad vlády České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Smlouva s každou církví obsahuje konkrétní sumu, kterou stát dané společnosti vydá a také závazek vyplácet církvím ještě po dobu 17 let příspěvek na podporu činnosti.

Podle ministra financí za TOP 09 Miroslava Kalouska se stát může s církví dohodnout i na způsobu vypořádání - buď převodem hotovosti nebo převedením státních dluhopisů. I když dluhopisy by podle něj byly pro stát ‘do jisté míry‘ výhodnější, nikoho do nich nutit nebude.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s 1. náměstkem synodní kurátorky Českobratrské církve evangelické Pavlem Stolařem

„Záleží na církvích, zda si vyberou plnění v dluhopisech nebo penězích,“ říká ministr financí.

„Předpokládám, že ze strany státu přijde volitelná nabídka přímého nákupu dluhopisu bez prostředníka. Tato možnost by mohla být oboustranně výhodná, jak ze strany státu tak církve,“ uvažuje Pavel Stolař, 1. náměstek synodní kurátorky Církve českobratrské.

„Státní dluhopisy budou jistě možností, o kterých budeme v rámci diverzifikace určitých investic jistě uvažovat,“ dodává.

Proti podpisu smluv protestují opoziční Věci veřejné i sociální demokraté. Obě strany napadly církevní restituce u Ústavního soudu. Podle šéfa poslanců ČSSD Jeronýma Tejce by vláda měla počkat s podpisem smluv až na rozhodnutí soudu.

"Ústavní soud ale již v minulosti konstatoval, že ta dlouhodobá nečinnost parlamentu ČR, která spočívala v nepřijetí toho zvláštního právního předpisu, který by vypořádal historický majetek církví, je protiústavní," uvažuje Stolař.

"Církve mají oprávněné očekávání, ústavní soudem potvrzené, že stát problém majetkového narovnání vyřeší. A to se stalo právě tím přijatým zákonem," říká dále.

„Považuji to za typický projev arogance této vlády, pokud ty smlouvy budou podepsány ještě před tím, než bude mít možnost se k nim vyjádřit Ústavní soud. A samozřejmě v té chvíli mohou být zpochybněny, rozhodne-li Ústavní soud jinak, a bude velmi složité je například vypovědět. Je to neodpovědné,“ tvrdí Tejc.

„Ústavní stížnost ČSSD překvapivá není, protože sociální demokracie už historicky nevyniká sympatií k církvím,“ komentuje Stolař.

Věra Pfeifferová, Marika Táborská, Martina Spěváčková, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme