'Vor v zakoně' Andranik Soghojan půjde na 22 let do vězení za organizování vraždy

Pražský Vrchní soud projednal případ vraždy arménského podnikatele z roku 2007. Podle obžaloby si ji objednal šéf ruskojazyčné mafie Andranik Soghojan. Soud vinu takzvaného vora v zakoně potvrdil a odsoudil Soghojana k 22 letům vězení. Rozsudek je pravomocný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní soud a Vrchní státní zastupitelství v Praze | Foto: Marián Vojtek

Soghojan do soudní síně nedorazil, podle svého právníka se omluvil kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Nepřišli ani další čtyři obžalovaní, kterým byly potvrzeny tresty od 12 do 18 let.

Soud Soghojana dříve dvakrát osvobodil, jenže odvolací senát případ pokaždé vrátil. Zatím poslední verdikt v případu zněl „vinen“ a Soghojan dostal 22letý trest. Svou vinu ovšem popírá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání soudu sledovala reportérka Martina Spěváčková

Muž po prvním osvobozujícím verdiktu odjel z České republiky a od té doby líčení pokračuje bez jeho přítomnosti. Podle spekulací se Soghojan vrátil zpátky do Arménie. S právníkem prý komunikuje jen po telefonu.

Obhájce vora v zakoně Eduard Bruna verdikt nepovažuje za konečný. Chystá se podat dovolání k Nejvyššímu soudu, případně k Ústavnímu soudu či Evropskému soudu pro lidská práva. Státní zástupkyně naopak požadovala, aby se tresty ještě zpřísnily.

Pražský Vrchní soud konstatoval, že prvoinstanční verdikt byl správný a věcný. Obhájci sice zpochybňovali roli klíčového svědka, podle dnešního rozhodnutí ovšem byly důkladně zváženy i nepřímé důkazy.

Vor v zakoně je označení vysoké autority v rámci zločineckých organizací z bývalého SSSR, podobné kmotrovi z prostředí italské mafie. Je to zkušený profesionální zločinec, který nespolupracuje s policií. Svou funkci vykonává do smrti.

Vrah, najatý v roce 2007 na likvidaci arménského podnikatele, se dvakrát spletl. Nejprve na pražském Václavském náměstí pobodal jiného Arménce, o několik dní později pak zaměnil vozy a omylem na Vinohradech zastřelil řidiče společnosti Sazka.

Andranik Soghojan je označovaný za takzvaného vora v zakoně, tedy vysokou kriminální autoritu zločineckých skupin. Působil v několika státech. Policie a zpravodajské služby tvrdí, že už od roku 2001 mají informace o tom, že je to jeden z šéfů podsvětí ruskojazyčné mafie v celé Evropě.

Květa Moravcová, Nikola Bojčev, mta, Martina Spěváčková, krw, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme