Vrchní soud potvrdil Koženému 10 let vězení za podvody s cennými papíry

Vrchní soud v Praze uložil bývalému prezidentovi harvardských fondů Viktoru Koženému a jeho kolegovi Borisi Vostrému tresty 10 a 9 let vězení. U Koženého tak potvrdil verdikt předchozího soudu, Vostrému trest o rok snížil. Soud je v nepřítomnosti odsoudil za vytunelování harvardských fondů. Rozsudek je už pravomocný.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Kožený odpovídá Českému rozhlasu

Viktor Kožený odpovídá Českému rozhlasu | Foto: Miroslav Konvalina

Tresty na samé horní hranici trestní sazby soud odůvodnil tím, že šlo o mimořádně rafinovaně provedený podvod s astronomickou škodou. Ta dosáhla 14 miliard korun. Oběma současně uložil povinnost zaplatit poškozenému Harvardskému průmyslovému holdingu přes 10 miliard korun.

Kožený a Vostrý byli odsouzeni jako uprchlí, oba už roky žijí v cizině. Obhájce Koženého Martin Korbař s rozsudkem nesouhlasí a připravuje dovolání k Nejvyššímu soudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odvolací soud v kauze vytunelovaných harvardských fondů sledoval reportér Martin Drtina

„Pan Kožený nenaplnil skutkovou podstatu zločinu podvodu a samozřejmě budeme podávat dovolání. Podle mě tam nebylo obohacení se, podle mě tam nebyl podvodný úmysl a podle mě tam nebylo vůbec podvodné jednání,“ tvrdí obhájce. Současně ale připustil, že dnešní pravomocný rozsudek nemá na uprchlého podnikatele žádný bezprostřední vliv.

„Můj klient je v cizině, nevím, zda se hodlá vrátit. Takže v současné situaci v podstatě se ho to ani majetkově v České republice nemůže dotýkat,“ dodal právní zástupce.

Viktor Kožený sliboval v devadesátých letech na začátku kuponové privatizace za tisíc korun, které stála kuponová knížka, do roka desetinásobek. Slib splnil. Skoro 300.000 akcionářů si v roce 1993 skutečně vyzvedlo výnos z investice do Harvardských fondů.

O čtyři roky později se ale sen o raketovém zhodnocení úspor rozplynul. Harvardský průmyslový holding skončil v likvidaci. Kožený společně s bývalým šéfem představenstva holdingu Borisem Vostrým vyvedli aktiva fondů do kyperských společností.

Kožený se skrývá kvůli finančním podvodům už roky na Bahamách. Svědomí má prý čisté

Číst článek

Šéf představenstva holdingu v likvidaci Karel Staněk nechá po dnešním verdiktu uvolnit část peněz Viktora Koženého, které jsou v Česku blokované. Jedná se ale jen o zlomek z vytunelované částky.

„No tak samozřejmě, je to ve prospěch Harvardského holdingu. Uvidíme, co se bude dít dál. Mám takové obavy, že s vymáháním těch částek budou problémy,“ řekl Staněk.

Kožený je stíhán i ve Spojených státech, kde je obviněn mimo jiné z úplatkářství spojeným s privatizací v Ázerbájdžánu. Bahamy, kam před lety uprchl, jej ale dosud nevydaly. Vostrý žije podle dostupných informací ve středoamerickém státě Belize.

Martin Drtina, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme