'Vybodovaní' řidiči nově musí k akreditovaným psychologům

Řidič, který porušováním předpisů nasbírá 12 bodů, přijde o řidičský průkaz. K tomu, aby ho získal zpět, potřebuje mimo jiné posudek od dopravního psychologa. Až do včerejška mohl takový posudek vypracovat jakýkoli psycholog, ode dneška jen specialista s akreditací ministerstva dopravy. Žadatelů je ale mnohonásobně víc než oprávněných psychologů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud řidič nezaplatí pokutu na místě, policie s ním sepíše záznam | Foto: Radek Ctibor

Aktuální seznam dopravních psychologů, kteří smějí vydávat platné posudky, se dá snadno najít na stránkách ministerstva dopravy. Podle tiskového mluvčího Zdeňka Neusara jich je momentálně 89.

Řidičů hříšníků, kteří znovu žádají o řidičský průkaz, jsou víc než dva tisíce. Podle místopředsedy asociace dopravních psychologů Martina Kořána ale není důvod k panice.

I když vyšetření jednoho žadatele trvá průměrně čtyři hodiny, k vyřízení aktuální poptávky stačí několik set psychologů. Počty těch akreditovaných se prý už brzy zvýší.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změny pravidel pro vybodované řidiče se zajímal reportér Jan Herget

„Je tam ještě dalších několik desítek lidí, kteří složili v červenci závěrečnou obhajobu na Univerzitě Palackého v Olomouci. A protože splnili všechny podmínky dané vyhláškou, požádali si, aby tu akreditaci získali.“

„Takže by mělo být, možná do konce tohoto týdne, uvedeno ještě několik desítek dalších lidí, kteří všechny podmínky splnili,“ uvedl Kořán.

Ministerstvo dopravy zpřísnilo pravidla proto, aby posudky nevydával na počkání kdekdo. Podle ministerstva například není možné, aby řidič absolvoval psychotesty u dětského psychologa.

Podle Martina Kořána je v této chvíli důležité, aby změnu v pravidlech zaznamenali také praktičtí lékaři:

Akreditovaní dopravní psychologové si za posudek mohou říci, kolik chtějí

Číst článek

„Ono to bude záležet i na informovanosti praktických lékařů, kteří budou vybodované řidiče odesílat na dopravně psychologické vyšetření. Čili tam jde o to, aby nedocházelo k tomu, že někdo bude vyšetřen někde někým, a pak se zjistí, že musí přijít ještě na jiné vyšetření, aby to povolení získal,“ vysvětlil Kořán.

Dopravní psychologové, kteří mají platnou akreditaci, zatím kvůli této změně žádný nával ve svých ordinacích nezaznamenali.

Síly dopravních psychologů ovšem nejsou rozloženy rovnoměrně po celé republice, potvrdil Jindřich Fučík z Odboru provozu silničních vozidel ministerstva dopravy. Ve středních Čechách, kde je nejvíc vybodovaných řidičů, jsou podle něj jen dva akreditovaní psychologové, v Praze pak 14.

Změna se možná projeví i v ceně posudku. „To je věc těch dopravních psychologů, to ministerstvo neovlivní,“ řekl Fučík. Dodal, že ministerstvo žádnou maximální sazbu nestanoví. Doposud žadatelé platili 1500 až 2000 korun.

Jan Herget, mta, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme