Za protizákonné jednání chce stát postihovat také firmy

Za jednání, které je v rozporu se zákonem, chce stát postihovat i firmy. Umožnit to má zákon o trestní odpovědnosti právnických osob, který má dnes projednat vláda. Považuje to za jedno z protikorupčních opatření.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákony, legislativa, paragraf

Zákony, legislativa, paragraf | Foto: Filip Rožánek

Česko je jedním z posledních států Evropské unie, který nemá otázku trestní odpovědnosti právnických osob vyřešenou. Firmy tak není možné postihnout, přestože jsou často využívány ke krytí nelegální činnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí Svazu průmyslu Milan Mostýn a Lukáš Sedláček, lektor přednášející obchodní etiku na Anglo-americké vysoké škole v Praze, o tématu diskutovali na Rádiu Česko

To by se mělo změnit od září, kdy má vstoupit novela v účinnost. Trestní odpovědnost by se na podniky vztahovala v případě protiprávního jednání jejich vedoucích pracovníků nebo kontrolních orgánů.

„Počítáme s tím, že v seznamu budou sankce od peněžitého trestu, přes propadnutí majetku až po nejpřísnější trest. V uvozovkách by se dalo říct trest smrti pro právnickou osobu, to znamená zrušení právnické osoby,“ přiblížil formy trestu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Zákon by měl manažerům znemožnit vyhýbat se trestní odpovědnosti tím, že se vymluví na rozhodnutí kolektivního orgánu, tedy vedení firmy.

Výhrady Svazu průmyslu

Mnoho expertů tento plán vítá – mezi nimi i Lukáš Sedláček, lektor přednášející obchodní etiku na Anglo-americké vysoké škole v Praze. Naopak například Svaz průmyslu a dopravy legislativu, která by umožnila trestat firmy za protiprávní jednání, odmítá. Má za to, že větší preventivní účinek má trestání fyzických osob.

„Svaz průmyslu a dopravy a zaměstnavatelé považují boj proti korupci a nekalé činnosti za jednu ze zásadních priorit. Máme pouze výhrady k tomu, že zákon o trestní odpovědnosti právnických osob přináší řadu nových ‚úzkých‘ míst a rizik pro podnikání. To kritizujeme a chceme, aby to vláda vzala v úvahu,“ řekl na Rádiu Česko mluvčí svazu Milan Mostýn.

„To, co nám vadí, je zejména ta široká varianta, kdy nejsou zcela specifikovány například trestné činy. Pokud by byl zákon přijat, jsme pro tu užší variantu, to znamená jasně definované trestné činy páchané právnickou osobou, především ve spojitosti s veřejnými zakázkami, korupcí, placením daní.“

„Mít tady v určitém smyslu duplicitní zákony ve vztahu k trestní odpovědnosti právnických osob a trestní odpovědnosti fyzických osob, to se nám nezdá úplně ideální,“ doplnil Mostýn.

Naproti tomu Lukáš Sedláček, lektor přednášející obchodní etiku, si myslí, že jakékoliv opatření, které pomůže snížit korupci, je pro Česko prospěšné.

„Česká republika je ve vnímání korupce od Transparency International na 53. místě, lépe jsou na tom i země jako Polsko a Maďarsko, a ta situace tady není dobrá. Právní zodpovědnost, která by postihla i firmy, je podle mě velice důležitá,“ poznamenal Sedláček.

Tomáš Medek, Roman Chlupatý, Marika Táborská, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme