Zbytečnému posílání dětí do ústavů by měla předcházet pomoc rodinám

Úřady stále posílají do ústavů zbytečně mnoho dětí. Cílem státu i neziskových organizací je přitom udržet děti v přirozeném, tedy rodinném prostředí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Vodičková

Marie Vodičková | Foto: Vilém Janouš

Fond ohrožených dětí proto přišel s projektem s pracovním názvem „tety“, který by pomohl problém se zbytečným posíláním dětí do ústavů řešit. Spočívá v tom, že takzvané profesionální tety by pomáhaly s péčí o děti v problémových rodinách, kde to rodiče sami nezvládají, třeba z toho důvodu, že sami neměli dobré dětství. Ranním interview Radiožurnálu to řekla ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Vodičková z Fondu ohrožených dětí v Ranním interview Radiožurnálu

„Tyto tety, které by do rodin docházely třeba denně a garantovaly i to, že děti nebudou zanedbávané, týrané, že ta rodina dokáže vyjít s penězi, které má, si myslím, že by v mnoha případech zabránily umístění dítěte do ústavu, právě tam, kde jsou vzájemné citové vztahy mezi rodiči a dětmi, kde nedochází k tomu týrání a podobně. Myslím, že by to mnoha dětem pomohlo.“

Stát by měl být k řešení problému motivovaný také finanční úsporou. Podle Vodičkové totiž ušetří, když se bude snažit udržet děti v rodinném prostředí, a předejde například budoucím problémům, jako jsou závislosti, založení dalších nefunkčních rodin a tak dále.

„Já vždycky říkám, že jestliže stát odejme třeba tři děti z rodiny, tak ty roční náklady jsou více než milion korun,“ podotkla Vodičková.

Podle Miloslava Macely z ministerstva práce a sociálních věcí jde o dlouhodobé řešení, i když pomoci by mohla novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí:

„Je to dlouhodobý proces, ve Velké Británii podobná reforma trvala 20 let, nicméně řada věcí už jde udělat v tuto chvíli. Prvním krokem bude novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, tam je řada věcí obsažena, ať se to týká práce orgánů sociálně-právní ochrany nebo pěstounské péče.“

Květa Moravcová, mta, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme